Hz. Muhammed'in aile reisi olarak örnek şahsiyeti
The Sample life of Prophet Muhammed as a father
  1. Tez No: 189169
  2. Yazar: ŞURA KAVUŞTU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZETHz. Peygamber'in hayatı, her alanda insanlara örnek teşkil edecek şekildeidi. O, toplumda yapması gereken vazifeleri eksiksiz ve gönül alıcı bir üsluplayerine getirir, yumuşak huyluluğunu daima muhafaza ederdi. Bir baba, bir eş, birdost, bir devlet reisi, bir öğretmen, bir elçi ve daha çoğaltabileceğimiz birçoksıfatla muttasıf bir şahsiyetti. O bir sevgi peygamberiydi. Bunu aile hayatında açıkbir şekilde görüyoruz. O, hanımlarına karşı çok sabırlı, anlayışlı, hoş görülü,duyarlı ve ince düşünceli bir eş idi. Bir yandan yaşayarak insanlara dini öğretirkenbir yandan da aile reisi olarak vazifelerini ihmal etmiyordu. Üstelik yalnız bireşine karşı değil, bütün eşlerine karşı görevlerini yerine getiriyor, ihtiyaçlarınıgideriyor, gönüllerini alıyor, hatırlarını sayıyor, sıkıntılarını dinliyor, onlara karşıadaletle davranıyordu. Onların isteklerini tahkir edip küçük görmüyor, azarlayıpkızmıyor, olgunluk ve sabırla karşılıyordu. Gönül alıcı bir üslupla da doğru olanıanlatıp yapılabilmesi mümkün olanı yapıyordu. O görevinin ağırlığına vemeşguliyetine rağmen eşlerini ihmal de etmiyordu. Hanımlarının sıkıntılarınıgidermeye, onlarla şakalaşmaya çalışıyor, işlerinde ve hareketlerinde onlarınseviyesine iniyordu.Peygamber Efendimizin hanımlarına karşı davranışlarından şu anlaşılıyorki; din ne erkeklere kadınları ezmeyi öğütlemiştir, ne de kadınlara eşlerine karşıdik başlı olmayı öğütlemiştir. Yani karşılıklı yükümlülüklerle çerçeve çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Prophet Muhammad?s life was a model for people in all fields of life.He carries out his responsibilities in society with a pleasing style and alwaysmaintains his compliance. He was a person who has positions like: father, husband,friend, president, teacher, prophet etc. He was a love Prophet. We can see this inhis family life clearly. He was very patient, intelligent, tolerant, sensitive anddelicate husband for his wives. On the one hand he teaches religion to people byliving and at the same time he was not neglecting his responsibilities as head offamily. Furthermore not only one wife, he carries out his responsibilities for all ofhis wives, he serves their needs, he pleases them, respects their feelings, listenstheir troubles and behaves them equitable. He does not contempt their wishes, doesnot dress them down, he responds them with maturity and patiently. He tells thecorrect way with a pleasing style and he does the possible. In spite of his dutiesimportance he did not neglecting his wives. He tries to eliminate his wives troublesand he tries to joke with them and he does his duties and behaviors in their level.It is understood that from behaviors of The Prophet Muhammad againsthis wives: the religion did not advice men to oppress women and the religion didnot advice women to be obstinate to their husbands. We mean that limits aredetermined with mutual obligations.