Küresel rekabet ortamında lojistik yönetimi ve e-lojistik: İlaç lojistik sektörü uygulamaları
E-logistic and logistic managemet in global competition environment: Pharmacy sector logistic applications
  1. Tez No: 189177
  2. Yazar: NURAN YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüz rekabet ortamında müşteriye odaklı olmak, işletmelerin en önemliamaçlarından birisi olmuştur. Bu amaç etrafında üretimde ve tüketimde dikkatçeken araçlar maliyet, kalite, zaman ve hızdır. İşte lojistik bu amaç ve araçları birnoktada birleştirerek, işletmeler ile müşterileri arasında ulaşımı ve iletişimisağlamaktadır.Lojistik, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hammaddenin başlangıçnoktasından, ürünün tüketildiği son noktaya kadar olan tedarik zinciri içindekimalzemelerin, servis hizmetlerinin ve bilgi akışının etkin ve verimli bir şekilde ikiyöne doğru hareketinin ve depolanmasının, planlanması, uygulanması ve kontroledilmesidir. İşletmelerde lojistik yönetimi, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda taleptahminleri ile başlamaktadır. Müşteri taleplerine göre üretimi gerçekleştirecekstokların takibi ve kontrolü, üretime girecek hammadde ve malzemelerinplanlanması ve kontrolü ile üretimin gerçekleştirilmesi, üretilen ürünlerin etkin birdağıtım yönetimiyle müşterilere ulaştırılması ve satış yönetimiyle müşterilerintatminin sağlanması lojistik yönetimin faaliyetlerini oluşturmaktadır. İşletmelerüretilen ürün ve hizmetler ile bu ürün ve hizmetlere ilişkin bilgilerin ulaştırılmasınıya kendi bünyelerinde oluşturdukları dağıtım sistemiyle ya da toptancı veyaperakendeci olan aracı kuruluşlar vasıtası ile denizyolu, demiryolu, havayolu vekarayolu ile dağıtım metotlarından bir yada birkaçını tercih ederekgerçekleştirmektedir. İşletmelerde lojistik faaliyetleri, hızlı ve etkin dağıtımı sağlayanve işletmeye uygun destekleri organize eden lojistik yöneticisi tarafındansağlanmaktadır. Ayrıca teknolojide meydana gelen değişiklikler ve işletmeler arasırekabetin artması işletmelerin lojistik sistemde e-ticaretin kullanılmasınıgerektirmiştir. Lojistik yönetimde internet ortamından yararlanılması işletmelere vemüşterilere hız, zaman, kalite, maliyet ve iletişim kurma avantajlarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Being customer oriented has become one of the major purposes for thecompanies at today?s globally competitive environment. Related to this purpose;significant tools during production and consumption are cost, quality, duration andspeed. Logistic generates transportation and communication between customers andcompanies by means of combining these tools and this purpose.Logistic is planning, performing and controlling of two way movements andstocking of all materials, services and information at all levels of the supply chainfrom starting point of raw material to the last point of product consumptionefficiently and effectively. Logistic management starts with demand estimation forcustomer needs. Logistic management functions are tracing and controlling ofinventory which will be produced according to customer demands, makingproduction by planning and controlling of all materials, transporting all finishedgoods to customers by means of an efficient distribution management and ensuringcustomer satisfaction by sales management. Companies prefer to transport finishedgoods and services with their information via one or some of the ground, railway,shipping and air transportation tools with either their internal distribution channelor retail and whole carriers. Logistic activities are managed by logistic managers whoare organizing effective and fast distribution. Moreover technological developmentsand increase in competation among companies resulted in using e-commerce atcompanies logistic systems. Using internet at logistic management provides time,quality, cost and communication advantages to companies and customers.