Öğretmen liselerindeki öğrencilerin kişilik özellikleri ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkiler
The Personality features of the students in teacher training high schools and their attitudes towards teaching
- Tez No: 189178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Anadolu Öğretmen Liselerinde okuyan öğrencilerin kişilik özellikleri veöğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkiler üzerinde yapılmıştır.Bu çalışma Beyşehir Anadolu Öğretmen Lisesi ve Konya Selçuklu Anadolu ÖğretmenLisesinde okuyan öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın sonucu olarak, Öğretmen Lisesinde okuyan öğrencilerin Kişilik özelliklerive öğretmenlik mesleğine karşı genel eğilimlerinin birbirini destekler görünmektedir.Araştırma sonuçlarına göre;Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları olumluyönde çok yüksek düzeyde olduğu görülmüştür.Kişilik ölçeğinin tüm boyutlarında yüksek anlamlı ilişkiler görülmüştür. Duygusal Kararlılıkve Antisosyal Eğilimler boyutunda düşük ilişkiler görülmüştür.Öğrenime devam ettikleri sınıf ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında manidarbir fark bulunmamıştır.Öğrenime devam ettikleri sınıf ile kişisel özellikleri arasında manidar bir farkbulunmamıştır.Öğretmenlik mesleği açısından kız ve erkek öğrenciler arasında manidar bir farklılıkbulunmuştur. Kız öğrenciler erkek öğrencilere kıyasla öğretmenlik mesleğine yöneliktutumlarının daha yüksek olduğu görülmüştür.Kişilik özellikleri ve öğretmenlik mesleğine karşı tutumları arasında anlamlı bir ilişkiolduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This investigation is related with the Anatolian Teacher Training High School studentsattitudes about teaching and personalities.This work is applied on the students at Konya Selçuklu Atatürk Anatolian TeacherTraining High School and Beyşehir Anatolian Teacher Training High School.As a consequent of this invertigation it can obviously be stated that the AnatolianTeacher Training High School Students personality and the general tendency about teachingis supporting each other.According to the results of this investigation;⢠It?s visible that the Anatolian Teacher Training High School students attitude aboutteaching is positive and on the high level.⢠In every dimension of personality measure, very meaningful relation ship can be seen.⢠There isn?t any visible difference between the class the students are attending andtheir attitude about teaching.⢠Teaching as a career, there aren?t any obvious difference between female and malestudents. But is can be seen that the attitudes of female students about teaching arehigher than male students.⢠It is understood that there is a meaningful relation between personalities and attitudesabout teaching profession.