Said B. Zeyd'in hayatı ve İslam tarihindeki yeri
The Life of Said b. Zeyd and his importance in Islamic history
  1. Tez No: 189176
  2. Yazar: OSMAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖNKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETSAÎD B. ZEYD' N HAYATI VE SLAM TAR H NDEK YEROSMAN GÜVENTevhid akidesini temel gaye edinen slâm dininin saadet asrındaki mensuplarıtevhid ilkesini dünyaya yaymak uğruna can feda edercesine gayret sarf etmişler, bunubir hayat memat meselesi kabul etmişler ve bu yola baş koymuşlardır.Saûd b. Zeyd, slâm'a girenlerin öncülerinden olmuş ve hayatını slâm'aadamıştır. Görevi nedeniyle katılamadığı Bedir savaşı dışındaki bütün savaşlarakatılmış, Şam'ın fethi, Ecnadeyn, Fihl ve Yermûk muharebelerinde büyük yararlılıklargöstermiştir.Saûd, hem ilk Müslümanlardan olması hasebiyle hem de üstün özelliklere sahipolması açısından Şura heyetine giren kişilerin derecesine sahipti. Ancak amcasının oğluve eniştesi olması dolayısıyla, hakkında bir şaibe ve tereddüde yol açmamak için Hz.Ömer onu bu heyetin dışında bırakmıştır.Saûd, Hz. Ömer'in vefatından sonra ortaya çıkan hilâfet meselesinde Hz.Osman'ın adaylığını destekleyenler arasında idi. Hz. Osman halûfe olunca Saûd'eKûfe'de bir yer ikta etmiş ve Saûd bir süre orada kalmıştır.Hz. Osman'dan sonra halûfe olan Hz. Ali'ye Medine halkı ile biat etmiştir. O,Müslümanlar arasındaki ihtilaflardan uzak durmuş, Hz. Ali ile Hz. Muaviye arasındakimücadelede herhangi bir tarafı tutmayarak Akûk'teki çiftliğine çekilmiştir.Saûd b. Zeyd, Allah katında duası kabul olunan, kavmi arasında şerefli bir yeresahip olan, görüşüne başvurulan, aynı zamanda kahraman ve cesur birisidir. Saûd b.Zeyd, gerek yaşantısıyla gerekse üstün ahlakıyla biz Müslümanlar için örnek birşahsiyettir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE L FE OF SAÎD B. ZEYD ANDH S MPORTANCE N SLAM C H STORYSUBMITTED BYOSMAN GÜVENThe companions of slam religion during the lifetime of the Prophet Muhammad,whoconsidered the Monotheism Creed (Tawheed Aqeedah) as their primary aim, in theexpense of their lives, exerted great efforts for the sake of spreaading the Tawheeddoctrine across the world. They regarded this is a matter of life and death and put theirhearts to his way.Said b. Zeyd was one of the pioneers who converted to slam and he devoted hislife to slam. He fought in all the battles except for the battle of Badr in which he couldnot participate because of his duty. He served great help in the conquest of Damascusand in the battles of Ecnadeyn, Fihl and Yarmuk.As he was one of the first Muslims and had special features, Said enjoyed thesame status as the members of Shura Board (mutual consultation commission).However, since Said was his uncle?s son and his brother-in-law, Omar put him out of theboard in order not to arouse doubt and hesitation.In the caliphate issue which emerged after the decease of Omar, said wasamong the ones who supported the candidacy of Osman. When Osman became thecaliph, he granted some soil to Said and stayed there for a time.With the citiziens of Madina, Said paid homage to Ali, who became the caliphafter Osman. He avoided disputes among Muslims and did not take a side while Ali andMuaviya struggled. He withdrew himself to his farm in Akik and stayed there until hisdemise.Said b. Zeyd was a person whose prayers were accepted by Allah, and whoseopinions were worty of cosulting. He had a decent position among the people. At thesame time, he was bold and gallant. With both his way of life and his high morality, Saidb. Zeyd is a role model for Muslims.