Yapı malzemeleri üreten bir işletmede yalın dönüşüm
Lean transformation in a construction material manufacturer
  1. Tez No: 327066
  2. Yazar: FATMA NUR TEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde küresel rekabet hızla büyümektedir. Bu rekabet ortamında var olmanın koşulu daima en önde olmaktır. Bunun içinde teknolojik yenilikler takip edilmelidir. Bu gerçeklerden yola çıkarak Japonya'da Toyota fabrikasında uygulanan ve sonraları diğer firmalara yayılan Yalın Üretim Sistemini geliştirilmiştir. Yalın Üretim, işletmelerin rekabet etme ve katma değeri yüksek üretim yapma arayışları ile ortaya çıkmıştır. Firmalar yalın uygulamaları yalın dönüşüm ile gerçekleştirmektedir. Yalın Dönüşüm; yönetim'den üretim'e, lojistik'ten satışa, tüm süreçlerimizi, müşteriler için değer taşımayan israf kaynaklarından arındırarak toplam akış süresini kısaltma yolunda önce insan sloganı ile operasyonel, kültürel ve yönetsel değişim hareketidirBu çalışmada Yalın Üretim Sistemi'nin felsefesi, amaçları ve araçları ana hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İncelenen Yalın Üretim araçları arasında Kanban Sistemi,Tek Parça Akışı, U Hatları,Değer Akış Haritalama, PokaYoke ve SMED (Tek Dakikada Kalıp Değişimi) gibi araçlar mevcutturYapılan uygulama çalışması ile klasik yöntemle üretimini gerçekleştiren bir üretim firmasının Yalın Dönüşüm için yaptığı çalışma ve bazı Yalın Üretim araçlarının uygulanışını göreceksiniz. Ayrıca Yalın Dönüşüm ile işletmenin elde ettiği kazançlar anlatılmıştır. Yapılan uygulamada takip edilen yolun açıklanması kullanılan analiz araçlarının açıklanması ve Yalın Üretim araç uygulamalarından bahsedilmesi nedeniyle bundan sonra yapılacak olan Yalın Üretim uygulamalarında rehber niteliği taşıması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, global competition is growing rapidly. This is a prerequisite to being conditions, you have to be always at the forefront. To get a success or reach any achivement, companies have to follow technology and to be open minded for new developments. Based on this facts, in Japan, Toyota created and improved Lean manufacturing and that spread of most companies. Lean production is a production model which comes about the pursuit of companies to be able to meet competition and make effective production. Lean Transformation is an operational, cultural, and managerial alteration process, initiated with people first in order to reduce total time of flow in all operations, from management to production, logistics, and sales, by the removal of sources of waste that add no valueIn this thesis, The Philosophy, The Objective and the Tools of Lean Manufacturing was being tried to analyze. The Lean Manufacturing Tools, which mentioned in this thesis, are Kanban System, Single Piece Flow, U Lines, PokaYoke, Value Stream Mapping and SMED (Single Minute Exchange of Dies)In Implementation phase of this thesis, you will see system analyze tools and Lean Manufacturing tools, which has been implemented in the company, while they passed from Classical Production System to Lean Transformation. In addition you can see the companies profit from Implementation of Lean Transformation . Because of having roadmap of Lean Transformation the objective of this thesis is being a guide for other company who wants to implement Lean Transformation in their company.