Bilgi teknolojileri kullanımının kamu kurumları üzerindeki etkileri: Kavramsal ve ampirik bir çalışma (Konya örneği)
Effects of using informatoin technologies on public institutions: A conceptual and empirical study(Konya sample)
- Tez No: 189179
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KULLANIMININ KAMU KURUMLARIÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: KAVRAMSAL VE AMPİRİK BİR ÇALIŞMA(KONYA ÖRNEĞİ)Bilgi teknolojileri alanında son çeyrek yüzyılda büyük ilerlemeler kaydedilmiş ve buzaman dilimi içerisinde bu teknolojilerin kullanımı tüm ülkelerde yaygınlık kazanmıştır.Mikro elektronikteki gelişmelerin devam etmesi, bilgisayarların gücündeki sürekli birartışın yanında maliyetlerin azalması, yazılım sektöründe önemli gelişmeler ve bilgisayardonanımlarının hacim olarak gittikçe küçülmesi bilgisayarları her yerde gereksinimduyulan araçlar konumuna getirmiştir. 1980'li yıllarla birlikte bilgisayarlaşma ve iletişimteknolojilerinin gelişmesi, bilgi teknolojileri alanındaki önemli trendlerden biri olarakgörülmüş; 1990'lı yıllar geniş bilgisayar ağları kurularak ekonomik faaliyetlerinküreselleşmesinin hız kazandığı yıllar olarak belleklerdeki yerini almıştır.Son yıllarda bilgi teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler, klasik örgütsel yapı vefonksiyonları önemli oranda etkilemektedir. Gerek kamu gerekse özel sektör örgütlerininbu değişim dalgalarına kayıtsız kalmaları olanaklı değildir. Bu bağlamda Türk kamuyönetiminin, bilgi çağına girilmesiyle hizmet sunumunda verimlilik ve etkinlik konusundakimi yönetsel sorunlarla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Bu sorunlarınçözülebilmesinde bilgi teknolojileri kullanımının etkili olacağı ileri sürülmektedir.Bilgi teknolojilerinin kamu kurumlarında kullanımıyla örgütsel yapı, yönetselfonksiyonlar ve süreçler ile kurumlarda yapılan iş süreçlerine etkilerini ve çalışanlarüzerindeki etkilerini belirlemek ve sonuçlarını vurgulamak amacıyla yapılan bu çalışma üçbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilgi, bilgi toplumu, yaşanan toplumsaldönüşümler ve teknoloji kavramlarının analizi yapılmaya çalışılmış; kamu yönetiminintemel kavramları incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde kamu kurumlarını derindenetkileyen bilgi teknolojilerinin örgütlere girerken geçirdiği aşamaları, bu aşamalariçerisinde bilgi teknolojilerinin örgütsel yapıları ve yönetsel süreçleri nasıl etkilediğiniirdeleme, bilgi teknolojilerinin kamu kurumları üzerindeki etkisi ve Türk kamuyönetiminde bilgi teknolojileri politikaları, e-devlet ve Türkiye uygulamaları incelenmiştir.Son bölümde ise merkezi teşkilatın Konya'da bulunan temsilcilerinin bilgi teknolojileriniyönetsel ve örgütsel alanda hangi seviyede kullandıkları; kurumların yönetsel faaliyetlerineolumlu ya da olumlu katkıları, kullandıkları teknoloji ile yaşadıkları fiziksel ve psikolojikdeğişimler anket sonuçlarına göre istatistiksel olarak yorumlanıp varsayımların doğrulukderecesi tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF USING INFORMATOIN TECHNOLOGIES ON PUBLICINSTITUTIONS: A CONCEPTUAL AND EMPIRICAL STUDY(KONYA SAMPLE)The last quarter in the century great developments have been recorded in theinformation technology area; and in this time, usage of these technologies have beenspreaded in the whole countries. New developments on micro electronic, reducing costswith the increasing computer power, important improvements in software sector andgradually smaller computers as hardware volumes made those devices necessary ineverywhere. With the 1980, mass computerized fields and improvements ofcommunication technologies are seen as the important trends in the information area;the 1990s are placed in minds as the years in which globalization of economic activitiesbecomes rapid in setting the computer webs.In last years, developments in the information technology area influenced theclassical organizational institutions and functions in an important degree. It is notpossible to stay insensitive to these changing waves for both public and private sectororganizations. In this meaning; it is known that Turkish public administration cameacross with some managing problems in the subject of productivity and effectiveness inservice presenting with entering age of information. It is said that usage of informationtechnologies would be effective in solving these problems.This study consists of three sections which are done for determining and stressingthe results of that, with the usage of information technologies in public institutions,organizational structure, managing functions and processes, and effects on workprocesses done in institutions and effects on workers. In first section; it is tried toanalyze the information, information community, social reforms,and concepts oftechnology; and basic concepts of public administration. In second section, the steps ofinformation technologies effecting public institutions deeply when they are enteringorganisations, and during these steps, examining how to effect organizational structureand managing processes of information technologies, influences of informationtechnology on public institutions and information technology politics in Turkish publicadministration, e-government and Turkey examples are examined. In the last section;the level of the representatives of central organizations in Konya usinformationtechnologies in organizational and managing area, positive and negative additions tomanaging activities of institutions, technology that they are using now, physical andphyscological changes are tried to put out reality degree of assumptions according tosurveys after statistical commenting.