Reklamda grafik tasarımcılığı
Graphics desing in advertisement
- Tez No: 189193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Reklâm sektörü, hedef kitlesini etkilemek ve onu ikna edebilmek içinçalışmaktadır. Kişileri ikna etmek de onlarla iyi bir iletişim kurmakla mümkünolmaktadır. Grafik tasarım, yazı ve resmin birbirini tamamlayan bir biçimdekullanmasıyla ortaya çıkan iletişim sistemini oluşturmaktadır. İkna edebilmek birreklâm için önemli ise, bu iknanın gerçekleşmesi için iyi bir tasarım ve yaratıcılıkgücünün ortaya çıkarılması gerekmektedir. Reklâm sektöründe bu nedenle iyi birgrafik tasarımın büyük önemi bulunmaktadır.Tasarımcının bilgisayar programlarını yaratıcı düşüncelerini tasarımadökmekte bir araç olarak kullanmasını bilmesi gerekmektedir. Tüm bunlarıngerçekleşmesi tasarımcıların iyi bir eğitimden geçmesi ile sağlanmaktadır. Gelişenteknoloji ile birlikte bilgisayarda grafik programlarını iyi bilen, ancak yaratıcılıktanyoksun kişilerin tasarımları oluşturmada başarısız olmaları, sıradan, iknadan uzaktasarımların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle reklâm sektörününgrafik tasarımcılara gereken önemi vermesi gerekmektedir. Bu da donanımlıtasarımcıların çalıştırılması ile gerçekleşebilmektedir.Bu çalışmada grafik tasarımın reklâm sektöründeki önemi incelenmiştir.Grafik tasarımın dünyada ve ülkemizde siyasal ve toplumsal olaylarla birliktetarihsel gelişimi, tasarımı oluşturmada ve yaratıcılığı kullanmada dikkat edilecekhususlar araştırılmıştır. Grafik tasarımlarını gerçekleştirilmesinde kullanılanteknolojiler, tasarımların görsel yönden etkileyici olması için tasarım ilkelerininönemi ve grafik uygulama alanlarında başarılı olabilmek için gereken hususlarincelenmiştir. Ayrıca ajanslarda çalışan tasarımcıların iyi bir grafik eğitimi alıpalmadıklarını incelemek amacıyla, Adana'daki reklâm ajanslarına yönelik bir alançalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre çalışanların büyük bir kesiminin eğitimalmadıkları ortaya çıkmıştır. Ajans sahiplerinin eğitime önem vermelerine karşın,tasarımcılarını sadece piyasada çalışarak deneyim kazanmış kişilerden tercih ettiklerigörülmüştür. Ancak çalışanlarına özgür tasarımlar oluşturmalarına sağlayacakortamları büyük ölçüde hazırladıkları da anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertisement sector works to affect and persuade its target mass. It isnecessary to have a good relationship in order to persuade the people. Graphicsdesign is a communication system by using writing and Picture effectively andcompletely with each other. If an advertisement is important to persuade somebody,it is essential to have a perfect design power and creative power to fulfill thepersuasion. In the advertisement sector, a good graphics desing is very important.The designer has to know the computer programs as a tool that changeshis/her ideas to a design. A good education for the designers is very necessary tofulfill this improvement. With the improvements of the technology and thedesigners? knowledge about the computer programmes, but lack of creative thinkingcause very weak studies to persuade the people. For this reason, the advertisementsector has to give the importance to the graphics designers. This can be fulfilled withthe studies of equipped designers.In this study, the importance of graphics design over the advertisement sectorhas been examined. The historical development of graphics design with the politicaland social events in Turkey and in the world, the consistency of design and thematters in the using of creativity have been researched.The Technologies which are used in graphics design are examined to showthe importance of design?s principles as a matter of visual to become effective andthe essential points in the application area to become successful have beenresearched in this thesis. Beside this, in order to examine the designers who work inthe agencies. Whether they get a good graphic education or not, an area study hasbeen done in an agency in Adana. According to the results of the survey, the majorpart of the designers didn?t get an education on graphics design.Although, the owners of the agency consider for the importance of education, they havechosen the experienced designers on the other hand, it is understood that the owners of the agency hasprepared a good surroundings for their designers.