Reklamda grafik tasarım
Graphics design in advertisement
- Tez No: 240362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İkna edebilmek bir reklâm için önemli ise, bu iknanın gerçekleşmesi için iyi bir tasarım ve yaratıcılık gücünün ortaya çıkarılması gerekmektedir. Reklâm sektöründe bu nedenle iyi bir grafik tasarımın büyük önemi bulunmaktadır.Tasarımcının bilgisayar programlarını yaratıcı düşüncelerini tasarıma dökmekte bir araç olarak kullanmasını bilmesi gerekmektedir. Tüm bunların gerçekleşmesi tasarımcıların iyi bir eğitimden geçmesi ile sağlanmaktadır.Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarda grafik programlarını iyi bilen, ancak yaratıcılıktan yoksun kişilerin tasarımları oluşturmada başarısız olmaları, sıradan, iknadan uzak tasarımların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Bu nedenle reklâm sektörünün grafik tasarımcılara gereken önemi vermesi gerekmektedir. Bu da onanımlı tasarımcıların çalıştırılması ile gerçekleşebilmektedir.Bu çalışmada grafik tasarımın reklâm sektöründeki önemi incelenmiştir. Grafik tasarımın dünyada ve ülkemizde siyasal ve toplumsal olaylarla birlikte tarihsel gelişimi, tasarımı oluşturmada ve yaratıcılığı kullanmada dikkat edilecek hususlar araştırılmıştır.Grafik tasarımlarının gerçekleştirilmesinde kullanılan teknolojiler, tasarımların görsel yönden etkileyici olması için tasarım ilkelerinin önemi ve grafik uygulama alanlarında başarılı olabilmek için gereken hususlar incelenmiştir.Ayrıca son bölümde örnek olarak alınan, sekiz adet illüstrasyon tekniği kullanılarak hazırlanmış reklam çalışması, grafik tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapılırken bu çalışmada belirtilen bütün ilke ve araştırmalar göz önünde bulundurulmuştur.Değerlendirme sonunda grafik tasarımın reklam sektöründe büyük bir öneminin bulunduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
If an advertisement is important to persuade somebody, it is essential to have a perfect design power and creative power to fulfill the persuasion. In the advertisement sector, a good graphics desing is very important. The designer has to know the computer programs as a tool that changes his/her ideas to a design.A good education for the designers is very necessary to fulfill this improvement. With the improvements of the technology and the designers? knowledge about the computer programmes, but lack of creative thinking cause very weak studies to persuade the people. For this reason, the advertisement sector has to give the importance to the graphics designers.This can be fulfilled with the studies of equipped designers. In this study, the importance of graphics design over the advertisement sector has been examined.The historical development of graphics design with the political and social events in Turkey and in the world, the consistency of design and the matters in the using of creativity have been researched.The Technologies which are used in graphics design are examined to show the importance of design?s principles as a matter of visual to become effective and the essential points in the application area to become successful have been researched in this thesis.Also in the last section as an example taken, on each illustration by using techniques designed for advertising, graphic design principles in terms of this research.In the research this work is being done as specified in the policy and research in mind found.At the and of the research graphic design in the advertising industry a great importance has once again been proven.