Cumhuriyet dönemi Sivas Âşıkları'nda sosyal konular üzerine bir araştırma
Research on the social themes of Sivas traubadours in the period of republic
  1. Tez No: 189194
  2. Yazar: GÖNÜL KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM SAKAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yazar Adı: Gönül KARAARSLANTezin Başlığı: Cumhuriyet Dönemi Sivas Âşıklarında Sosyal Konular Üzerine BirAraştırmaTezimde 1923'ten önce doğmuş ve Cumhuriyet'in ilan edildiği yıllarda şiiryazabilen Sivaslı âşıkların şiirlerini ve şiirlerde geçen sosyal motifleri işlemişbulunmaktayım.İncelenen şiirlerin tamamı değil motifle ilgili olan dörtlükleri, âşıkların kısahayat hikayelerini, Sivas ağzında yer alan kelimelerden oluşan bir sözlüğü,bibliyografyayı ve âşıkların bir kısmının fotograflarını verdim.Tezimdeki sosyal konular şunlardır:Gurbetlik ve Haber alma; Sevgiliye dair, evlilik, eş ve çok evlilik; çocuk hasretive çocuk ölümü; ölüm ve kan davası; düğün ve bayramlar; Gelin ve kızlarda giyim vekuşam; ağaca ve saza övgü; Tarlaya ve köylüye dair; fakirlik; sel; komşuluk ilişkileri;vatan sevgisi; ilim üzerine; değişen zamana ve değer yargılarına dair ve diğer motifler.Âşıkların sosyal motifleri hayatla iç içedir. Bu alanda çalışma yapmak isteyenlerekaynaklık etmesi amacıyla özgün bir çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Author: Gönül KaraarslanTitle of Thesis: Research on the Social Themes of Sivas Troubadours in the Period ofRepublicIn my thesis, i have studied on the poems and social motifs mentioned in the poems oftroubadours from Sivas who were born before 1923 and at the time of decleration ofRepublic.I have treated in my thesis that the verses concerning the motifs not the whole of them,short life stories of troubadours, one of the dictionary which is composed of thevocabularies used by the Sivas accent, bibliograpy and some pictures of troubadours.Social themes of my thesis;Pinning for Home and Hearing From Home ; Related with Lover, Marriage, Spouse andPolygamy; Death and Blood Feud; wedding and Festivals; Bride and dressing of Girls;Praise to Tree and Instrument; Related with Field and villager; poverty; flood;negihborhood relations; Love for Homeland; On Science, Related with running time andvalue judgment and other motifs.Social motifs of the troubadours have been penetrated with life. One of the exclusivestudy has been prepared in order to be a source for relevant and eager people in thisfield.