İlköğretim ikinci kademede geleneksel Türk el sanatları eğitimi
Traditional handicrafts in primary educations second step trend
- Tez No: 189196
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BÜYÜKÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZETÜlkemizin geleceği için geçmiş ile gelecek arasında köprü kuracak ve bunu kendimilli değerlerini, kültürünü kaybetmeden yapacak olan gençler yetiştirmek zorundayız. Sanateğitimi dersleri ile amacımız kültürüne önem veren ve günümüze taşımak isteyen sağlıklı,üretken, kendine güvenen ulusal kültürümüzün devamını sağlayacak bireyler yetiştirmektir.Bu bağlamda geleneksel Türk el sanatları ülkemizin geleceği için eğitimdeki önemiüzerinde durulması gereken bir konudur. Bu araştırma ilköğretim ikinci kademede nitelaraştırma yöntemleri ile geleneksel Türk el sanatlarının öğretimi üzerine yapılmıştır. Yapılanaraştırma ile ilköğretim resim-iş derslerinde geleneksel el sanatlarının öğretimi ile ilgilieksiklikler ortaya konmuştur.Gelişen teknoloji ile birlikte eskimeye, yok olmaya mahkum gibi görünen gelenekselTürk el sanatlarının yaşatılması, sahip çıkılması, manevi bir değer olarak saklanması vesonraki nesillere aktarılması, Türk halkının sanata olan ilgisini arttırmak gençlerimizeöğrenmelerini yönlendirecek çalışmalar yapmakla mümkündür.Türk el sanatlarının tüm alanlarında araştırıcı, çok yönlü ve yaratıcı düşünce tarzınıbenimsemek bunu sanat eğitimine yansıtmak büyük önem taşımaktadır.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWe have to bring up teenagers who will build a kind of bridge between the future andpast without losing their own national identies and cultural facilities. By these lessons,education of art, our aim is to bring up individuals who gives importance to his own culture,and wants it to carry to the present, healthy productive, self-confidence and provide thecontinuity of our national culture.An this context, traditional handy craft is can important issue in education to considerfor our country?s future. This research is done on qualitative research methods and education,of traditional handicrafts in primary educations second step. By this research the absenceabout the teaching of traditional handicrafts in the art lessons of primary education has beenmade out.Traditional handicrafts way of living, protection, hiding as a moral valve andtransferring to generation are possible with increasing Turkish people interest to art andmaking teenagers teach working about art. What a pity, traditional handicrafts are seen asconvicted to disappear with progressing technology.Adopting exploring, respectful and creative reflection manner at all branches ofTurkish handicrafts and reflecting these to education of art are very important.ii