İlköğretim ikinci kademe görsel sanatlar dersi müfredatında geleneksel Türk sanatlarının yeri Zeynep Mustafa Kemer Ortaokulu örneği
Place of traditional Turkish arts in the curriculum of art class at the second level of primary education the sample of Zeynep Mustafa Kemer Secondary School
- Tez No: 747022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLBİYE SEVGİLİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanoğlu geçmişten günümüze kendine özgü el sanatlarını ve kültürlerini beraberinde taşımıştır. Bir kültür unsuru olan el sanatları o toplumun zekasını ve yaşam seviyesinin bir göstergesi olmuştur. Kuşaktan kuşağa aktarılan ve önemli bir değer olan el sanatları geçmişle gelecek arasında köprü kuracak ve bunu milli değerlerini kültürünü kaybetmeden yapacak gençler yetiştirmek misyonu önem taşımaktadır. Günümüz dünyasında hızlı gelişen teknoloji ve buna aynı hızla ayak uyduran nesil geçtiğimiz eğitim öğretim yılının uzaktan eğitim yöntemi ile yürütülmesi sebebiyle ilk öğretim ikinci kademe yaş grubu öğrencilerin maalesef dijital bağımlılıklarını arttırdığı gözlemlenmiştir. Teknoloji ve dijital dünyanın yararları göz ardı edilmeksizin yanında getirdiği olumsuz durumları yok saymak mümkün değildir. Bu olumsuz durumlar gençlerin duygu ifadelerinde, el becerilerinde, iletişim becerilerinde ve üretme- bir ürün ortaya koyma noktasında yetersiz kaldıklarını açıkça göstermektedir. Sağlıklı bir birey yetişirken nitelikli ve zengin uyaranlara maruz kalması ayrıca bu uyaran zenginliği içinde hem bireysel başarı hem de takım içerisinde başarılı ve uyumlu olması kabul görmektedir. Yaş grubunun gereği oldukça aktif oldukları dönemde sanatsal etkinliklerin çokluğu ve çeşitliliği çocuğun ruhsal ve bedensel olarak pozitif yönde destekleyeceği ön görülmektedir. Sanat eğitimiyle amaçlanan üretken, kendine güvenen, kültürüne önem veren ve devamını sağlayacak bireyler yetiştirmektir. Bu bağlamda geleneksel Türk sanatları ülkemizin geleceği için eğitimdeki önemi üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu araştırmada ilköğretim ikinci kademede görsel sanatlar dersinde geleneksel el sanatlarının öğretimi ile ilgili eksiklikler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Mankind has brought along with his own handicrafts and cultures from past to present. As a culture factor, handicrafts Show the intelligence and living level of that community. Handicrafts, handed down from generation to generation and an important value, will build a bridge between past and future and it is important growing youth who will maket his bridge without losing national value and culture. the generation that keeps pace with the same speed of developing technology in today's World, it has been observed that the digital addiction of the distance learning of the last last education year. It is impossible to ignore the adverse situations of technology and digital World without ignoring the benefits of it. Because of these adverse situations it is shown clearly that youth are insufficient in emotion skiils, craftmanship, communication skills and produring presenting a product. While growing healthy individual being exposed to quality and rich stimuli it is accepted to be succesfull and compatible both individual and in a team. As per the age group, when they are quite active the multitude and variety of artistic activities support the child positively in both spiritual and physical way. The aim of art education is to grow individluals who are productive, confident and who give importance to culture and ensure the continuation. In this context, tradional Turkish arts is an important subject that must be given importance in education for the future of our country. In this research the lack of teaching traditional handicrafts at second primary education art classes is indicated.