Kamu kurumlarında TS-EN ISO 9001:2000 kalite yönetim sisteminin kurulması ve örgütsel verimlilik üzerine etkisi: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü uygulaması
Establishing TS-EN ISO 9001:2000 quality management system in government agencies and its effects on organizational productivity: The application of Turkish State Meteorological Service
- Tez No: 189216
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHİR AKGEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Son yıllarda, dünyada genel kabul görerek uygulanan ISO 9000 Kalite Yönetim SistemiStandardı ülkemizde TS-EN ISO 9001:2000 adı altında olduğu gibi Türkçe'ye çevrilerek TürkStandardı haline getirilmiştir. TS-EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi'nin ülkemizdebirçok firmada başarılı uygulamaları mevcuttur. Bu standardın son yıllarda kamukurumlarında da uygulamaları görülmektedir. Bu yönetim sisteminin kamu kurumlarımızınsahip olduğu yanlış kaynak yönetimi, verimsizlik, performans düşüklüğü gibi bir çokprobleme de büyük ölçüde çözüm getireceği muhakkaktır. Bu bağlamda kalite kavramı, ISOstandartları, kalite yönetim sistemi standardı ve verimlilik hakkında bilgi verilecek ve kamukurumlarında TS-EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi'nin kurulması ve kuruluşunverimliliği üzerine etkisi uygulamalı bir çalışmayla ortaya konulmuştur.Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kalite kavramı, kalitekavramının tarihçesi, terimler ve tarifler ele alınmıştır. İkinci bölümde, kalite yönetimprensipleri başlığı altında, liderlik, çalışanları katılımı, sürekli iyileştirme gibi temelprensipler irdelenmiş olup; uygulamanın yararları, kalite maliyeti gibi kalite teminindekiaşamalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ISO 9000 Standartlar Serisi ele alınmıştır.Dördüncü bölümde TS-EN ISO 9001:2000 standardına ait tüm şartlar ayrıntılı olarakincelenmiş, bunlarla ilgili muhtemel tetkik soruları verilmiştir. Beşinci bölümde, örgüt,verimlilik ve performans kavramları ele alınmış, kar amacı gütmeyen örgütlerde verimlilik veperformans kriterlerinin belirlenmesi ve verimliliği ölçme konuları ele alınmıştır. Sonbölümde ise, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü örnek uygulaması ile konun pratiktegerçekleşmesi incelenmiş ve anket çalışması ile de sistemin ne derecede oturduğu veverimliliğe olan etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ISO 9001:2000 Quality Management System Standard have been generally acceptedworldwide during last decade. This Standard translated in Turkish and named as TS-EN ISO9001:2000 Quality Management System. TS-EN ISO 9001:2000 Quality ManagementSystem Standards have been applied a lot of companies successfully in Turkey. Recenty, ithas been observed some applications on government agencies also. It?s expected that thismanagement system will make positive contributions to solve problems like: ?wrong sourcemanagement?, ?inefficiency?, ?ineffectivity?, ?low performance?. In this regard, ?qualityconcept?, ?ISO Standards?, ?ISO 9001:2000 Quality Management System Standards ingovernment agencies? and an application examined in this thesis.This study contains six main section. In the first section, ?quality concept?, ?history ofquality?, ?terms and definitions? considered. The second section contains quality managementprinciples which has subtitles as ?leadership?, ?participation of staff? and ?continuousimprovement? subjects and quality assurance stages as ?quality cost?. ISO 9000 standardseries examined in the third section. All items under TS-EN ISO 9001:2000 standard studiedin the forth section and probable audit questions are given in the fourth section. Fifth sectionconsists of ?organizations?, ?efficiency?, ?definition of performance criterions? and?measurement of efficiency? subjects. In the last section, sample application of ?TS-ENISO9001:2000 in Turkish State Meteorological Service? examined and a poll study executedto determine the effect of the TS-EN9001:2000 studies.