Avrupa Birliği Hukukunda insan hakları
The Human rights in the law of European Union
  1. Tez No: 189232
  2. Yazar: HİLAL SANİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İnsan haklarının tarihi gelişimi Eskiçağ ile başlamıştır. Ancak 17. ve 18.yüzyıl'a kadar çok fazla gelişme sağlanamamıştır 18. yüzyıldan sonra asıl gelişmebaşlamıştır. 18. yy' dan sonra asıl gelişme başlamıştır. Çeşitli ülkelere' de farklıtarihlerde yayınlanan insan ve vatandaşlık bildirilerinin bu gelişimde büyük katkısıolmuştur.II. Dünya savaşında ve önceki yıllarda insan yaşamına yönelik saldırılar,1945 BM Antlaşması'nda insan hak ve özgürlüklerine duyulması gereken saygıyıvurgulamıştır. Daha sonra 1953' te A HS, içeriği açısından bu konuda bir dönümnoktası olmuştur.Tezimin temel fikri, insan haklarının ekonomik ve siyasal amaçlargözetilerek göz ardı edilmekte olduğu yönündedir. nsan hakları siyasi meşruluğunbir ölçüsüdür. Ve hükümetler insan haklarını korudukları ölçüde meşrudurlar.
Özet (Çeviri)
The historical development of human rights had started in Ancient Age. But;not much development could be achieved until 17th and 18th centuries. The realdevelopment had started since 18th century. The human and citizenship declarationsthat were announced in different countries at different times contributed much to thisdevelopment.The shameful attacks on human life and honour during the second world warand its before, caused to put a stress on the human rights. Afterthat, the EuropeanConvention of Human Rights, became the landmark on this subject in the view of itscontext.The main idea of my thesis is that the importance of human rights is ignoreddue to the economical and political benefits. Human rights are a measure of politicallegitimacy. And governments are legal as much as they protect the human rights.