İlköğretim 4.ve 5. sınıf öğretmenlerinin aktif öğretim metodunu algılama ve sınıflarında uygulama durumlarının incelenmesi
In This research, the teachers of 4.and 5.class primary education perceive and practice case of active education method are axamined
- Tez No: 189231
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETBu araştırmada, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin aktif öğretimmetodunu algılama ve sınıflarında uygulama durumları incelenmektedir.Araştırmanın temel amacı öğretmenlerin ?Aktif Öğretim Metodu?nu algılama vesınıflarında uygulama durumlarını saptamaktır.Araştırma, bu amaçla ilgili kaynaklar tarandıktan sonra nitel araştırmayöntemlerinden görüşme ve gözlem uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme vegözlem formları geliştirilmiştir. 2005-2006 öğretim yılında Konya ili merkezindebulunan, Barbaros lköğretim Okulu, Mareşal Mustafa Kemal lköğretim okulu veYunus Emre lköğretim Okulu'ndan toplam 20 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerleönce görüşülmüş sonra dersleri gözlemlenmiştir.Araştırma sonucunda; 4. ve 5. sınıf öğretmenleri aktif öğretim metoduhakkında bilgi sahibidirler. Ayrıca aktif öğretim metodunun uygulamalarıkonusunda öğrenci başarılarının bilincindedirler. Ancak 4. ve 5. sınıf öğretmenlerisınıflarında aktif öğretim metodunu uygulama durumları başarısız olarakgözlemlenmiştir. Öğretmenlerin sınıflarında geleneksel öğretim yöntemiyle dersişledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this research, the teacher?s of 4. and 5. class primary education perceiveand practice case of active education method are examined. The main purpose ofthe research is determining teacher?s perceive and practice state in classes of?Active Education Method?In this research, after sources about this purpose were searched, meeting andobservation methods of objective research are practiced. Half structured meetingand observation forms are developed. Total 20 teachers attended in 2005-2006education year, from Konya City Centre Barbaros, Mareşal Mustafa Kemal, andYunus Emre Primary School. First, interviewed with teachers later their classeswere observed.Research result, 4. and 5. class teachers have information about activeeducation method. Besides they are conscious teachers about student success in thecases of active education method. However it was observed that 4. and 5. classteachers were unsuccessful about practices of active education method in classes. Ithas been seen that teachers followed traditional education methods.