İlköğretimde II. kademe sanat eğitiminde motivasyonun etkisi
The Effect of motivation in II. gradin art education
- Tez No: 189255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK GÖKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma ilköğretim okullarında II. kademe sanat eğitimindemotivasyonun etkisini ve motivasyonu olumsuz yönde etkileyen öğrenci-öğretmen-velive idareci ilişkileri, fiziki şartlar, sosyal ve ekonomik farklılıklar gibi sebepler tespitedilerek eğitimin en stratejik unsuru olan sanat eğitimcilerinin daha iyi koşullardadaha istekli olarak çalışmalarını sağlamak, öğrencilerin ders içi motivasyonlarınıarttırmak için neler yapılabileceğini aktarmak amacı ile yapılmıştır.nsanın yetişmesinde kişiliğinin olumlu yönde gelişebilmesinde önemli bir yeresahip olan sanat eğitimi derslerinde karşılaşılan problemleri görmek amacıylaekonomik, sosyal ve kültürel yapıda farklı iki okul dört hafta boyunca bir derssaatinde (40 dk.) gözlemlenmiş, farklılıkların öğretmen ve öğrenci üzerindeki etkileriincelenmeye çalışılmıştır. Gözlemler öğretmenlerle ve öğrencilerle yapılangörüşmelerle desteklenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda bulgular veyorumlar kısmı oluşturulmuştur.Çağdaş bir eğitim için genel öğretimin en önemli öğelerinden biri olan sanateğitimi ve eğitimcilerinin karşılaştıkları problemleri tespit etmek, ortadan kaldırmakve eğitimi çağdaş standartlara ulaştırmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research is aimed at, ensuring art educators, the most strategic element ofeducation to work more willing in better conditions and conveying what can be donefor increasing in-class motivation of students by determining the reasons, e.g.economic student-teacher-parents and manager relatinonships, physical conditions,social and economic differences, that have negative effect on the impact of motivationand motivation itself in the level 11 art education in primary schools.Two schools in different economic, social and cultural structure are observedin one lecture hour (40 min.) throughout 4 weeks to find out the problems faced in artlectures that have a great importance for a positive improvement of human growth.The observations made are supported by talks with teachers and students. The partof findings and interpretations is formed according to data obtained.For a modem education, it is required to determine and eliminate theproblems faced by art education and educators which are one of the basic elements ofthe basic elements of the general education and to reach the education contemporarystandards.