İlköğretim okulu II. kademe resim-iş derslerinde güdüleme ve müziğin benlik kavramının gelişimine ve öğrenci başarısına etkileri
- Tez No: 92756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ETİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bu araştırmada; İlköğretim Okulu II Kademe Resim-İş Derslerinde Güdüleme ve Müziğin Benlik Kavramının Gelişimine ve Öğrenci Başarısına Etkileri deneysel inceleme sonucunda bulgulanmıştır. Araştırma verileri, belgesel tarama, gözlem ve test teknikleriyle sağlanmıştır. Giriş bölümünden sonra Eğitim, Sanat Eğitimi, Resim Eğitiminin özellikleri ve gerekliliği anlatılmaya çalışılmıştır. Kişilik gelişimi, Sanat Eğitimine Müziğin yerinin önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, benlik kavramı test sonuçları, çizelge ve yorumları, öğrenci resimlerinin değerlendirme sonuçlan ve çizelgeleri yer almıştır. Test bulguları sonucu başarı ve başarısızlık durumları tablolarda gösterilmiş ve yorum yapılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise özet, sonuç ve öneriler yer almıştır. Alınan sonuca göre ilköğretim okulu Sınıflarında verilen Müzikle Resim Derslerinin Benlik Kavramının Gelişimi ve Öğrenci Başarısını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Genç bireyin gelecekteki yaşamında toplumsallaşması eğitimle olanaklıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been undertaken to understand the Effects of Motivation and Music on the Development of Ego and Student Success in Grade School Level II Drawing Classes through experimental methodology. Along with the literature review, the data has been collected through multiple methods: applied/observation and test technique (experiment). After the introduction, the education, art education and the characteristics of the drawing course have been explained along with the need for this type of education. Also personality development and motivation in art education have been explained. In the third section, ego concept test results, tables, comments on results, the evaluation of student drawings are included. Test investigation results are shown in a table as in categories of“successful”and“unsuccessful.”Commentary on the results is included. The last section includes the summary, conclusion and suggestions. According to the research results, it has been understood that the drawing classes held in the 8th grade accompanied by music have a positive effect on student personal development, social adaptation and accomplishment. Young individual's socialization and re-socialization is possible only by education. 1.C l WtfEKOGRETUI KOUUI OOKOmnASYON