Üniversitelerimizin eğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi ana bilim dallarında bağlamada yöresel tezene tavırlarının kullanım durumlarına yönelik bir çalışma
A Study towards availability of local plectrum styles for baglama in the disciplines of music education dependent on the faculties of education in our universities
  1. Tez No: 189267
  2. Yazar: SONER ALGI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HAMİT ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma; üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi ana bilimdallarında bağlama eğitimi-öğretimi süresince kullanılan yöresel tezene tavırlarının doğruicrasını ve yeterlilik bakımından ne derecede kullanıldığını ortaya çıkartmayıamaçlamaktadır. Araştırmada konuyla ilgili olarak daha önce yapılmış çalışmalarliteratürden taranmış, öğretim elemanlarının ve uzmanların görüşleri alınmış,üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi bölümlerinde görev yapan öğretimelemanlarına anket uygulanmıştır.Elde edilen bulgu ve sonuçlar ışığında; yöresel tezene tavırlarının doğru icrası,müzik öğretmeni adayına neler kazandıracağı ve yeterlilik bakımından üniversitelerineğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi bölümlerinde ne derecede öğretilmesi gerekliliğiüzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed at to introduce accurate execution of local plectrum styles usedduring balgama education-instruction in music education departments depending onfaculties of education of universities and in what level they are used in respect ofproficiency. Studies performed previously regarding to subject in this research has beenscanned and views of lecturers and experts have been taken.Under the light of findings and results obtained, followings have been emphasizedaccurate execution of local plectrum style, what would it gain for the candidates of musicteachers and requirement of what level it should be taught in respect of proficiency in themusic education departments depending on faculties of education of universities.