Müşteri beklentilerini ürün karakteristiklerine dönüştürme aracı olarak kalite fonksiyon göçerimi ve bir gıda işletmesinde uygulama denemesi
Quality function deployment (QFD) as an instrument turning the customer's expectations into product characteristics and application test in a food business
- Tez No: 189266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUAMMER ZERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETKFG, müşteriyi tatmin etmek ve müşterinin taleplerini tasarım hedeflerineve üretim sırasında kullanılacak başlıca kalite güvence noktalarına dönüştürmekamacıyla tasarım kalitesini geliştirmeyi amaçlayan bir yöntemdir.1966 yılında Japonya'da ortaya çıkan kavram başarılı uygulamalarsonucunda gelişerek batı ülkelerine de yayılmıştır.Bu çalışmada KFG kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi, KFG'nin ToplamKalite Yönetimi içindeki yeri, KFG süreci ve KFG süreci ile kullanılabilen bazıteknikler anlatılmaktadır. Çalışma bir gıda işletmesinde KFG uygulaması ile sonaermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTQFD is a process whose aim is to improve design quality, in order to satisfy thecustomer and turn the customer?s demand into the design goals, and the major qualitysecurity points to be used during production.The concept emerging in Japan in 1966 has been also spread out Westerncountries, developing as a result of successful applications.In this study, it has been reported the emerging and development of QFD, theplace of QFD in Total Quality Management, QFD process, and some techniques whichcan be used by QFD process. The study comes to an end by a QFD application in a foodbusiness.