II. Gıyasü'd-din Mes'ud dönemi
The Term of II. Giyasaddin Masud
  1. Tez No: 189281
  2. Yazar: RAUF KAHRAMAN ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tez Adı: II. Gıyasü'd-din Mes'ud DönemiYazarı: Rauf Kahraman ÜrkmezÖZET1243 Kösedağ Yenilgisi'nden sonra yıkılış sürecine giren Türkiye SelçukluDevleti'nin son zamanlarında iktidara gelen II. Mes'ud, II. zzeddin'in veliahtıdır.Babasının, kardeşi IV. Rükneddin ile giriştiği iktidar mücadelesinde başarısız olmasıüzerine onunla birlikte önce stanbul'a ve ardından Kırım'a gitmek zorunda kalmıştır. II.Mes'ud'un iktidara gelişini üç aşamada özetleyebiliriz. Birincisi babasının vefatınımüteakip Anadolu'ya geçerek lhanlı hükümdarı Abaka Han'dan bazı Anadoluvilayetlerinin yönetimi görevini almasıdır (1280). kinci aşamada Abaka, II. Mes'ud ilemevcut hükümdar III. Gıyaseddin arasında ülke topraklarını paylaştırarak onun daTürkiye Selçuklu iktidarında söz sahibi olmasını sağlayacaktır (1282). Son aşamada ise yenilhanlı hükümdarı Argun Han, II. Mes'ud'u III. Gıyaseddin'e tercih edecek ve onun tekbaşına tahta çıkmasına izin verecektir (1284).II. Mes'ud'un iktidarı 1284-1296 yılları arasındaki birinci saltanatı ve 1302-1308yılları arasındaki ikinci saltanatı olmak üzere iki döneme ayrılmaktadır. Her iki dönem deöteden beri işgalci lhanlılara karşı direniş gösteren Türkmenler, bu faaliyetlerine devametmişlerdir. Bu sebeple lhanlılar ve Selçuklular, Karamanoğulları başta olmak üzereEşrefoğulları, Germiyanoğulları Beylikleri ile sürekli mücadele etmek zorundakalmışlardır. Bu mücadeleler Anadolu'nun harap olmasına ve ülkede huzurunkalmamasına sebep olmuştur.II. Mes'ud, Baltu Noyan isyanına katılmak zorunda kalmış ve bu sebeple 1296yılında tahtan indirilmiştir. lhanlılar onun yerine III. Alaeddin tahta çıkarmışlardır.(1298). Ancak III. Alaeddin, uygunsuz hareketleri sebebiyle görevden alınmış yerini tekrarII. Mes'ud'a bırakmıştır (1302). II. Mes'ud, 1308 yılında vefatına kadar hiçbir varlıkgösteremeden iktidarda kalmıştır. Onun ölümünden sonra çok geçmeden Türkiye SelçukluDevleti sessiz bir şekilde tarih sahnesinden çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Name of The Thesis: The Term of II. Giyasaddin MasudAuthor: Rauf Kahraman ÜrkmezSUMMARYII. Giyasaddin Masud who came into power in the last days of Asia Minor SeljukluState that entered into the process of demolish after the defeat of Kösedağ 1243, is the heirof II. Izzaddin. He with his father who struggled with his brother IV. Ruknaddin and failed,had to immigrate first to Istanbul and then Criema (Kırım). II. Masud?s coming into powercan be devided into three stage. In the first stage: After his father?s death he came toAnatolia and was charged with controlling some eastern cities by Abaka Khan the Khan ofIlhanlı (1280). In the second stage: By sharing the country land among II. Masud and theexisting king II. Giyasaddin, Abaka Khan provided II. Masud to have a right in the powerof Asia Minor Seljuklu State (1282). In the last stage: Argon Khan the Khan of Ilhanlı gaveII. Masud permission to come into power (1284).In the period of II. Masud Karamanogullari, Germiyanogullari and Esrefogullaristruggled with both Ilhanlı?s and Asia Minor Seljuklu State. Ilhanlı?s obstructed theseopposite activities in a bloody way. In 1296 Baltu Noyan rebelled against Gazan Khan andforced II. Masud to participate in this rebellion. After this event II. Masud was dethroned(1296). In 1302 again he ascended to the throne and died in 1308. Before long after hisdeath Asia Minor Seljuklu State demolished.