Kadın girişimcilik ve Konya ilinde kadın girişimcilik profili üzerine bir uygulama
The Woman entrepreneurs and an applacation about the profile of woman entrapreneurs in Konya
- Tez No: 189282
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZETÜlkemizde ve dünyada özellikle son yıllarda büyük bir atılım içinde olduklarıgözlemlenen kadınlar, çalışma hayatındaki ağırlıklarını gittikçe artan bir orandahissettirmektedirler. Kadınların sahip oldukları yetenek ve becerilerini kullanabilme,bağımsız olma, esnek çalışma saatlerine sahip olabilme gibi etkenlerin de etkisiyle ücretve maaşla çalışmak yerine büyük ölçüde kişisel birikimlerini kullanarak, ailedensermaye temin ederek veya borçlanarak kendi işlerini kurmayı tercih ettiklerigörülmektedir.Bu çalışmada genel olarak Konya ilinde çeşitli sektörlerde faaliyette bulunankadın girişimcilerin; girişimcilik özellikleri başta olmak üzere, kadın girişimcilerin genelprofilinin belirlenmesi amacıyla liderlik ve motivasyon özelliklerinin ve karşılaştıklarısorunların, bu sorunların aşılmasında etkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılan biraraştırmadan elde edilen bulguların istatistiksel analizi sonucu ulaşılan bulgulardeğerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda Kadın girişimcilerin iş hayatında; çalışma yaşamınınkalitesine önem veren ve kalite üzerine odaklanan, yaratıcılığı, esnekliği, işletmeyönetiminde insanû yaklaşımları öne çıkaran, işletmelerini yönetirken sosyal ve kültürelamaçlara finansal amaçlar kadar önem veren bir yaklaşımlar bütününe sahip olduklarısonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe women which are in a great progress especially in last years both in ourcountry and the world make people feel their importance in the business lifeincreasingly. It is seen that women set up their own businesses by using their personalsavings, obtaining capital from their family or getting into debt instead of working forwage since they want to use their skills, run their own business and work in flexiblehours.In this study, findings obtained from the statistical analysis of data from aresearch made for investigating the factors affecting the women?s leadership andmotivational characteristics and the problems they met in order to determine theirgeneral profile in various business sectors in Konya.According to the results of the research study, it is observed that womenentrepreneurs consider the quality of working life important, focus on quality, takecreativity, flexibility and humane approaches in the business administration intoconsideration and attach importance to the social and cultural objectives as much asfinancial objectives while they run their businesses.