Sosyal bilgiler öğretiminde proje tabanlı öğrenmenin öğrencilerin akademik risk alma düzeylerine, problem çözme becerilerine, erişilerine, kalıcılığa ve tutumlarına etkisi
The Effect of project-based learning to the student's level of taking academic risk, ability of problem solving, student achievement, retention of learned things and attitude of the students forteaching social studies
- Tez No: 189321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler öğretiminde proje tabanlıöğrenmenin öğrencilerin, akademik risk alma düzeylerine, problem çözme becerilerine,erişilerine, öğrenilenlerin kalıcılığına ve tutumlarına etkisini incelemektir.Araştırma 2004-2005 öğretim yılının birinci yarıyılında Meram Sare Özkaşıkçıİlköğretim Okulunda toplam 41 öğrenci ve birbirlerine denk iki sınıf üzerinde yürütülmüştür.Birbirlerine denklikleri Sosyal Bilgiler dersi 1. ünitesi sonunda uygulanan yazılı sınavdanaldıkları notlara ve okuldaki öğretmenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilerneticesinde belirlenmiştir. Bu sınıflar deney ve kontrol grupları olmak üzere atanmıştır. Deneygrubundaki öğrenciler Sosyal Bilgiler dersini proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile işlerkenkontrol grubundaki öğrenciler ise geleneksel yaklaşımlarla işlemişlerdir. Araştırmadaöğrencilere, akademik risk alma ölçeği, problem çözme ölçeği, erişi testi ve Sosyal Bilgilertutum ölçeği uygulanmıştır. Ölçekler öğrencilere çalışmadan önce ön-test, çalışmadan sonrada son-test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan 14 hafta sonrada erişi testi, öğrencilerekalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde ttesti kullanılmıştır. Araştırma sonunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir.Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel1.yaklaşımın uygulandığı kontrol grubunun ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerinakademik risk alma düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel2.yaklaşımın uygulandığı kontrol grubunun ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerinproblem çözme becerileri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel3.yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasında öğrencilerin erişilerini ölçmek için yapılanerişi testi ön testinden elde edilen puanlara göre iki grup arasında uygulama öncesi anlamlı birfark bulunamamıştır. Erişi testi, son testinden elde edilen bulgulara göre öğrencilerinerişilerinde deney grubu lehine anlamlı bir fark elde edilmiştir.Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel4.yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasında öğrencilerin kalıcılık düzeylerini ölçmek içinyapılan test sonucunda deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel5.yaklaşımın uygulandığı kontrol grubunun ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerinsosyal bilgiler dersine karşı olan tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Project-based Learning to thestudent?s level of taking academic risk, ability of problem solving, student achievement,retention of learned things and attitude of the students for teaching social studies in sixth classat primary school.This study has been conducted with totally 41 students in two classes equivalent toeach other in the first term of 2004-2005 academic year in Meram Sare Ozkasıkcı PrimarySchool. Their equality is determined by the teachers? views and the students? points, takenfrom the examinations at the end of the first unit for Social studies course. These classes aredivided into two groups: Control and experimental group. While students in experimentalgroup learn Social studies course with Project-based Learning, control group learns the socialstudies lesson with traditional method. Academic risk taking level, problem solving ability,student achievement test and Social studies course are applied to the students during thestudy. Scales are applied to the students before the practice as a pre test and after the practiceas a post test. After fourteen weeks the achievement test has been applied to the students asretention test. For analyzing the data, t test has been used. At the end of the study thesefindings are obtained:1. According to the pre-test and post-test results of control group, to whomtraditional approach is applied and experimental group, to whom Project-based Learning isapplied, there isn?t a significant difference between students? academic risk taking level.2. According to the pre and post test results of control group, to whom traditionalapproach is applied and experimental group, to whom Project-based Learning is applied, thereisn?t a significant difference between students? problem solving abilities.3. According to the points obtained from pre-achievement test which is applied inorder to measure achievements of the students, to whom Project-based Learning is appliedand to whom traditional approach is applied, there isn?t a significant difference between thesetwo groups before the practice. According to the findings of the student achievement post-test,there is a significant difference in students? achievement in favor of the experimental group.4. According to test results applied to measure the students? retention level, betweenthe experimental group to Project-based Learning is applied and control group, to whomtraditional approach is applied, there is a significant difference in the students retention levelin favor of the experimental group.5. According to the pre-test and post-test results of control group, to whomtraditional approach is applied and experimental group, to whom Project-based Learning isapplied, there isn?t a significant difference between students? attitudes to the Social studiescourse.