Kişilerarası iletişimde dans ve beden dili işlevini etkileyen etmenler ve bir alan araştırması
The Factors affecting dance and body language functions in interpersonal relationship and a case study
- Tez No: 189328
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜKET GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Education and Training, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZETKamile Perçin Akgül tarafından hazırlanmış ?Kişilerarası İletişimde Dans veBeden Dili İşlevini Etkileyen Etmenler ve Bir Alan Araştırması? adlı bu araştırmada,akademik ve özel kurumlarda verilen dans ve beden dili eğitimlerinde, eğitilenlerin bukapsamdaki bilgi, beceri ve davranışlarında hedeflenen değişiklikleri yaratmasına etkieden bireysel etmenler;⢠Duygusal zeka,⢠Öğrenme isteği,⢠Mutluluk beklentisi,⢠Kişilik özellikleri,⢠Yaşamsal doyum,⢠Beklenti,⢠Eğitime karşı tutum,⢠Eğitime katılma isteğive çevresel etmenler;⢠Yazılı ve görsel basın,⢠Toplumsal-ekinsel değerler,â¢ İş ve yaşam koşulları,â¢ İş arkadaşlarının desteği,⢠Kurumsal destek,⢠Eğitmen tutumuincelenmiştir. Veri toplama aracı olarak sormaca yöntemi seçilmiş araştırmada buondört etmene ilişkin yetmişdört ifade kullanılmıştır. Erek öne sürülen varsayımlarındoğruluğunu belirlemek ve en iyilerle iyiler arasındaki farkı ayrıştıran etmenlerivurgulamak olmuştur.Ayrıca bu araştırma, dans ve beden dili işlevinin nasıl ölçümleneceğini inceleyençeşitli araştırmalara, söz konusu işlevin ortaya çıkmasına neden olan etmenleriinceleyerek katkıda bulunması açısından önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis doctoral dissertation titled ?The Factors Affecting Dance and BodyLanguage Functions in Interpersonal Relationship and a Case Study? is prepared byKamile Perçin Akgül. In the research, some factors affecting the objected changes inknowledge, skills and attitudes of students?dance and body language education inacademical and private institutions examined.Those are individual factors such as:⢠Emotional intelligence,⢠Demand of education,⢠Expectation of happiness,⢠Personal characteristics,⢠Vital satisfaction,⢠Expectation,⢠Attitude towards education,⢠Demand of participation to educationAnd environmental factors such as:⢠Written and visual media,⢠Social-cultural values,⢠Working and living conditions,⢠Support of the colleagues,⢠Institutional support,⢠Instructor?s attitudeexamined. Questionnaire is chosen as the method of data collection and in the research,seventy four expressions related to these fourteen factors are indicated. The purpose ofthe research had been to determine the accuracy of the suggested assumptions and toemphasize the factors dividing those who dance at the expected level and others whoexceeds it.Furthermore, this dissertation examines the factors that reveal the functions ofdance and body language. Thus, it gains importance at the point of contributing to thestudies that analyse the estimation of the dance and body language functions.