Yeni maliyet yaklaşımlarının konaklama işletmeleri açısından uygulanması ve bir uygulama
Examine of new cost approaches in hotels and an application
  1. Tez No: 189332
  2. Yazar: AYŞEGÜL CİĞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yeni maliyet yaklaşımlarının konaklamaişletmelerinde uygulanabilirliğini incelemek ve konaklama işletmelerine sağladığıyararları ortaya koymaktır. şletmeler, maliyetleri kontrol altında tutabilmek,HM'lere ulaşabilmek ve performans değerlemesi yapabilmek için doğru maliyetbilgilerine ihtiyaç duyarlar. Çalışmada, HM ve FTM yaklaşımları beş yıldızlı birkonaklama işletmesinde uygulanmıştır. Kalite maliyetleri ve TZÜ yaklaşımları, HM'eulaşabilmek için FTM yaklaşımı içinde değerlendirilmiştir. FTM sisteminingeleneksel maliyet uygulamalarına göre daha doğru ve gerçek maliyet bilgileri verdiğitespit edilmiştir. şletmenin mevcut ürünle pazardaki yerini koruyabilmesi veya yenibir ürünle pazara girerken, maliyetlerini azaltmak ve daha yüksek kar eldeedebilmek için ürün yaşam dönemi ile ilgili uzun vadeli planlama yapmasıgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the application and advantages ofnew cost approaches on hotels. Establishments need to have the right information tocontrol their costs, to reach TC and to evaluate performance. In this study, the TCand ABC approaches were applied to 5-star establishments. Quality costs and the JITapproaches were evaluated in the ABC approach to reach TC. It was determinedthat the ABC system was giving accurate and real cost information when comparedto traditional cost applications. The establishment has to make long-term planningnot only to keep their place in the market with their existing product, but also todecrease their costs and improve profits when entering the market with a newproduct.