Troya savaşlarına katılan kavimlerin kimlikleri ve kökenleri
The Idendities and orijins of the tribes which participated in Troy wars
  1. Tez No: 189340
  2. Yazar: YASEMİN ŞİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
M.Ö.1240-1230 tarihleri arasında meydana gelen ve Eskiçağ'ın Birinci Dünya Savaşıolarak nitelendirilen Troya Savaşları , Troyalı'lar ile Aka'lar arasında cereyan etmiştir.Troyalı'lar ve Aka'lar bu savaşa pek çok kavmin desteğini alarak katılmışlardır. BuSavaşa, Dünya Savaşı niteliği kazandıran da Doğu'yu ve Batı'yı temsilen savaşamüttefik olarak iştirak eden kavimlerdir. Bu kavimler arasından, içlerinde Türkkavimlerinin de bulunduğu bazı kavimler, diğer başka kavimlerle karışıp kaynaşarakyeni kavimler ortaya çıkmasını da sağlamışlardır.şte Troya Savaşları'na katılan bu kavimleri kimlikleri ve kökenleri itibariylearaştırıp, ortaya koymuş bulunuyoruz.Bütün bunları yaparken, yazılı ve arkeolojik kaynaklardan yararlanma yoluna gittik,bir takım sonuçlara vardık ve bu sonuçları günümüz araştırmaları ile karşılaştırarakelinizdeki çalışmamızı meydana getirdik.
Özet (Çeviri)
The Troy Wars which were in the quality of the First World Wars of PrehistoricPeriod and which happened in B.C.1240-1230 were between the Trojas and Achaeans.The Trojans and Achaeans participated in this war with the support of many tribes.thething which gave this war the quality of the world war was the tribes which participatedin the war as the allies and representing the East and the West. Some of the tribesincluding the Turkish ones provided to be created new tribes by the fusion of all thesetribes.With this study we researched all these tribes which participated to the troy wars withtheir origins and identities.While researching all these things, we investigated written and archeolojical sourcesand reached some results. We compared these results with the researchs of today andwith a synthesis we created this study.