Performans değerleme ölçütü olarak kalite maliyetleri ve Türk bankacılık sektöründe toplam kalite yönetimi uygulamalarının değerlendirilmesi
The Cost of quality as a criterion for performance evaluation and the evaluation of total quality management applications in turkish bank sector
  1. Tez No: 189339
  2. Yazar: TUĞBA GÜLEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Performans Değerleme Ölçütü Olarak Kalite Maliyetleri ve Türk BankacılıkSektöründe Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarının DeğerlendirilmesiTuğba GülelSektörler üretim ve hizmet sektörü olarak iyiye ayrılmaktadır. Üretim sektöründe,işlemler sonucunda somut ürünler elde edilmekte, sürekli gelişme için performans sayısaldeğerlerle ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. Hizmet sektöründe ise sürekli gelişmesoyutluk özelliğinden dolayı performansa dayalıdır. Performansın, sunulan kalitenin tespitiaşamasında ölçülüp, test edilmemesi nedeniyle toplam kalite yönetimi uygulamaları hizmetsektöründe, üretim sektörüne göre daha az gelişmiştir. Günümüzde her iki sektörde derekabetin artması, müşteri memnuniyetinin ön planda tutulması gibi gelişmeler sonucunda,piyasada satılan malların veya sunulan hizmetlerin ISO standartlarına uygun olmasıgerekmektedir. Kalite hem bir maliyet öğesi hem de müşteriye yönelik hizmet anlayışıçerçevesinde taşıdığı özel önem nedeniyle finans sektöründe performans göstergelerinin enönemli boyutlarından biridir. Kaliteyi sağlamak ve geliştirmek için kalite kontrol işlevininyapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
The Cost of Quality as a Criterion For Performance Evaluation and theEvaluation of Total Quality Management Applications in Turkish Bank SectorTuğba GülelSektors are generally classified into two groups as production and service sectors.In the production sector concrete products are obtained at the end of the procedure, andthe performance is measured and evaluated by means of numerical data in order toreach a permanent improvement. In the service sector, however, the improvement isbased on the performance because of its abstract characteristic. In service sector, totalquality management practices are not as developed as those in the production sector dueto the fact that the performance is not measured or tested while determining the quality.Recently, in the both of these sectors goods on market sor services should be suitable forISO standards as a result of rivalry and importance of consumer satisfaction. Quality isone of the significant aspects for the performance indicators in finance sector as a costelement in addition to its importance fot costomers? sake. The function of quality controlis required in order to achieve the terget quality degree, and improve it.