Kur'an'ı okumak anlamak ve amel etmekle ilgili temel kavramlar
The Basic concepts related with reading understanding and practising of the holy Qur'an
  1. Tez No: 189351
  2. Yazar: MESUT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
KUR'ÂN'I OKUMAK ANLAMAK VE AMEL ETMEKLEİLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR(ÖZET)Günümüzde Kur'ân tefsiri çalışmaları farklı yöntemlerle bütün yoğunluğuyla devametmektedir. Bu yöntemlerden günümüzde en sık başvurulan konu eksenli ve kavram tahlilinedayalı Kur'ân çalışmalarıdır.Bu çalışmada konu eksenli ve kavram tahlili yöntemleri esas alınarak Kur'an-ı Kerim'degeçen; Kur'an'ı okumak, anlamak ve amel edilmekle ilgili temel kavramların incelemesiyapılmıştır. Kavramların tespitinde, taşıdıkları anlam da göz önünde bulundurulmuş,doğrudan ya da dolaylı olarak Kur'an'la alakalı olmaları esas alınmıştır. Bu kavramlar, her üçbölümle ilgili olarak ele aldığımız konuları en etkili ve kapsamlı bir şekilde anlatmalarıyönüyle tercih edilmiştir. Kavramların tercihindeki bir başka etken de ayetlerde geçme sıklarıolmuştur.Birinci bölümde Kur'an'ı okumakla ilgili: ?Kıraat?, ?Tilavet?, ?Tertil? olmak üzereüç kavram tespit edilmiştir. İkinci bölümde Kur'an'ı anlamakla ilgili: ?Tefekkür?,?Tedebbür?, ?Tezekkür? olmak üzere yine üç kavram ele alınmıştır. Üçüncü bölümde iseKur'an'la amel etmekle ilgili: ?İttiba?, ?İtisam?, ?İtaat? ve ?Tilavet? olmak üzere dörtkavram üzerinde durulmuştur. Böylece toplam on kavram ele alınmıştır.Çalışmamızda öncelikli olarak kavram, kapsamlı bir şekilde ele alınmış, kavramın Arapdilindeki gelişim süreci, kullanımları ve Kur'an'la birlikte kazanmış oldukları anlamlarüzerinde durulmuştur. Daha sonra kavramın Kur'an'daki kullanımlarını görmek açısından,konu ile ilgi ayetler bir araya getirilmiştir. Kavramlar tek tek incelendikten sonra, kavramlararası karşılaştırmaya gidilmiştir. Kavramların kendi aralarındaki benzerlik ve farklılıklarızikredilmiş, böylece bölümün genel bir değerlendirmesi de yapılmıştır.Çalışmanın neticesinde görülmüştür ki, Kur'an'la ilgili kavramların her biri diğerinibütünler niteliktedir. Kavramlar bütün olarak düşünüldüğü zaman anlamlı bir mozaikoluşturmaktadır. Her bölüm kendi içinde anlam bütünlüğü oluşturduğu gibi, hem okumaklailgili kavramların, hem de anlamakla ilgili kavramların amel etmeye yönelik olduğu dagörülmektedir. Bu kavramlar da muhatabı; esas amaca, amel etme noktasına götürmektedir.Dolayısıyla ne okumak anlamaktan ne de anlamak amel etmekten ayrı düşünülebilmektedir.Kur'an'a muhatap olan ve inanan insanların ondan hakiki anlamda istifade edebilmeleribu mozaiğe bütün olarak bakabilmeleri ile mümkün gözükmektedir. Kur'an'daki kavramlarınbirbirini destekler nitelikteki mesajları bizi bu sonuca götürmektedir.Mesut KAYA034244011005
Özet (Çeviri)
THE BASIC CONCEPTS RELATED WİTH READİNG UNDERSTANDING ANDPRACTISING OF THE HOLY QUR?ANIn this study we focused on the basıc concepts of the Qur?an, related with the reading,understanding and practising the Holy Qur?an.In the first chapter, related with the reading of the Qur?an, we study on this threeconcepts; `qırâa?, `telâwe? and `tertûl?.In the second chapter related with the understanding of the Qur?an, we study on an otherthree concepts; `tazhakkur?, `tedhebbur? and `tafakkur?.In the thırd and the last chapter related with the practising of the Qur?an, we study onthis four concepts; `ıttıbâ?, ` ı?tısam?, `ıtâa? and `telâwe?.In conclusion of the study we find that there is a big relation all this concepts form theview point of meaning, this will always help us in understanding of Holy Qur?an.