Harranlı Ravilerin hadis ilmindeki yeri
- Tez No: 189352
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
T arihte çok çeşitli medeniyetlerin beşiği sayılan ve dünyanın ilk Üniversitesine sahipolan Harran, İslam tarihinde bilim ve düşünce alanında önemli bir konuma sahiptir. Buşehirde hadis, fıkıh, tefsir, tarih gibi ilimler sahalarında değerli eserler yazan pek çok âlimyetişmiştir. İslam dünyasında ilmi ortamın teşekkülünde ve gelişmesinde Harranlı âlimlerinönemli bir rolü olduğu açık bir gerçektir.Onun için Harran bölgesinin düşünce tarihinde sahip olduğu önemi ve canlılığıyakalamak, medeniyet yürüyüşünde bir nebzecik katkıda bulunmak, geçmişteki ilim, kültür vemedeniyet mirasını gelecek nesillere aktarmak ve Türk düşünce hayatına katkıda bulunmakamacıyla ?el-Harrani? nisbetiyle isimlendirilen ravilerden tesbit ettiklerimizi kaydettik.Harranlı Raviler'in Hadis İlmindeki Yeri adlı yüksek lisans tezimiz de incelediğimizşahıslarla alakalı hadis tekniği açısından cerh ve tadil âlimlerinin değerlendirmelerini deverdik. Buna göre tabloda gösterdiğimiz gibi içlerinde sika olanlar bulunmakla beraber zayıfolarak nitelenen şahıslar da bulunmaktadır. Bazıları hakkında ise ihtilaf vardır.Ayrıca ilmi seviyeleriyle orantılı olarak bazı hadisçilerin bölgenin muhaddisi diyemeşhur olduklarını bazılarının ise hadis ilmine dair yazma eserinin olduğunu öğrendik
Özet (Çeviri)
H a r ran which is accepted the cradle of various civilizations and it had the firstuniversity in the world has an important position in the history of Islam and area of idea andscience. This region had many scholars who had grown up and written a lot of books in theareas of hadith, commentary, history and Islamic law. It is a reality that in the world of Islamscholars of Harran had an important role in the formation and devolopment of science.B ecause of that we wrote down some scholars in the Harran region who called `el-Harrani? and we could fix to seize historical importance of region, to contribute todevelopment of civilizations a bit, to transfer the heritage of science, culture and civilizationof history to the next generation and to contribute to idea life of Turkish.In Our MA thesis, The Situation of Scholar From Haran in The Science of Hadith, westudied opinions of scholars who are cerh and tadil about hadith scholars of region.According to this there are scholars who are definite and together with there are somescholars who are not definite as we pointed out on the table.I n addition we found out that some scholars had been become famous as `muhaddis?of region and some scholars had written books on the science of hadith.