Sosyal bilgiler dersinde öğrenmeyi öğrenme stratejilerinin, öğrencilerin anlama ve yorumlama düzeylerine etkisi
Effect of learning strategies of learning on perception and interpretation levels of students in social science course
  1. Tez No: 189373
  2. Yazar: İBRAHİM UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada Sosyal Bilgiler Dersinde Öğrenmeyi Öğrenme Stratejilerininöğrencilerin başarı düzeylerine etkisi incelenmiştir.Çalışmada öncelikle Sosyal Bilgiler Dersi, Öğretim Stratejileri ve ÖğrenmeyiÖğrenme Stratejileri hakkında literatür araştırması yapılmıştır. Daha sonraaraştırmada Öğrenmeyi Öğrenme Stratejileri kullanılan öğrenciler ile gelenekselyöntemlerle öğrenim gören öğrencilerin başarıları arasındaki farkı ortaya koymakamacıyla kontrol gruplu deneysel metot uygulanmıştır.Çalışma evrenini Konya İli Karatay İlçesi Hayıroğlu İlköğretim Okulu 7.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. ?İstanbul'un Fethi ve Sonrası? ünitesinde deneygrubunda Öğrenmeyi Öğrenme Stratejileri denenerek ,kontrol grubuylakarşılaştırılmış ve gruplar arası fark test edilmiştir.Ölçme aracı olarak hazırlananbaşarı testi ön ve son test olarak deney ve kontrol gruplara uygulanmasıyla eldeedilmiştir.Gruplar arasındaki ortalamalar arası farkı ?t-test? ile bulunmuştur.Araştırma sonucunda, Öğrenmeyi Öğrenme Stratejilerinin Geleneksel Stratejileregöre öğrencilerin başarı düzeylerinin artırılmasında önemli ölçüde verimli olduğuneticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of learning strategies of learning in Social SciencesCourse on achievement levels of student was examined.In the study, first literature research has been conducted about SocialScience Course, Teaching Strategies and Learning Strategies of Learning. Thenexperimental method with control group has been applied in order to introducedifference between achievement of students using learning strategies of learningand students learning with traditional methods.Grade 7 students of Hayıroğlu Primary school in Karatay sub-province ofKonya city constituted the environment of study. In the ?Capture of Istanbul andafterwards? unite, learning strategies of learning was tried in experiment group,compared with control group and difference between groups was tested.Achievement test prepared as a measuring instrument was obtained by applying tothe experiment and control group as to be pre-test and post-test. Differencebetween means among groups was found by ?t- test?. At the end of the research, ithas been concluded that learning strategies of learning was significantly moreproductive than learning by traditional strategies for the increase of achievementlevels of student.