Teaching phrasal verbs to freshman students at universities by using communicative approach
Üniversite birinci sınıf öğrencilerine iletişimsel yaklaşım kullanılarak deneyimsel fiillerin öğretilmesi
- Tez No: 189372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çağımızda kelime öğretimini özellikle deyimsel fiillerin öğretiminin gerekliliğidaha çok önem kazanmıştır. Uzmanlar ve yabancı dil öğretmenleri, ne dilbilgisi ne dekelime öğretiminin göz ardı edilemeyeceğinin farkına varmışlardır.Bu çalışmanın amacı, iletişimsel yöntemin üniversite öğrencilerine deyimselfiillerin öğretimindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma deyimsel fiillerin diğerkelimelerden farkını anlama ve klasik yöntemler ve iletişimci yöntem arasındakifarkları anlama şansı vermektedir.Çalışma kontrol ve deney grubu olmak üzere iki grup ve elli dört öğrenciyikapsamaktadır. Bu öğrenciler Selçuk Üniversitesi ngiliz Dili Eğitimi birinci sınıföğrencileridir. Çalışma süresince deney grubuna deyimsel fiiller iletişimsel yöntemkullanılarak öğretilmiştir. Kontrol grubunda ise geleneksel yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age the necessity of vocabulary teaching, especially phrasal verb teaching,has gained more importance than ever. Not only scholars but foreign language teachershave realized that neither grammar nor vocabulary teaching can be ignored.The aim of this study is investigating the effects of communicative approach onteaching phrasal verbs to university students. This study gives a chance to understandhow phrasal verbs differ from the other words, and moreover it provides us with anopportunity to compare the traditional methods with communicative approach.This study has been carried out on two groups, experimental and control,consisting of fifty four students. These students are freshmen students of SeljukUniversity English Teaching Department. During the study, the experimental group hasbeen taught the phrasal verbs by using communicative approach. The control group hasbeen taught by traditional methods.