Ûdi'nin Macera-yı Mah mesnevÎsi (inceleme- metin)
Ûdi?s adventure of Moon mathnawi (study-storng)
  1. Tez No: 189374
  2. Yazar: MUSTAFA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. SEMRA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
XVI. yüzyıl şairlerinden olan Ûdû'nin Mâcerâ-yı Mâh mesnevûsi, Ankara MillûKütüphane Yazma Eserler Bölümü Yz A 2770 numarada kayıtlıdır. H.975/1567-1568yıllarında tamamlanan eser 1270 beyitten oluşmaktadır. Eserin içerisinde beşer beyitlik dörtgazele, 33 beyitlik bir kasideye yer verilmiştir. Mesnevû, aruz vezninin Mefâ`ûlün- Mefâ`ûlün -Fa`Å«lün kalıbıyla yazılmıştır. Eserin içindeki diğer nazım şekillerinde ise farklı vezin kalıplarıkullanılmıştır. Eser hem şehrengiz hem sergüzeştnâme özellikleri göstermektedir. Mesnevûniniçerisinde 88 deyime, 16 atasözüne, arkaik kelimelerle eklere, satrançla mûsıkû terimlerine yerverilmiştir.Biz çalışmamızda hem şairi hem de eseri dönem açısından inceledikten sonra imla vekültürel değer yönüyle değerlendirdik. Metin üzerinde yaptığımız incelemeler neticesindeşairin imla konusunda yer yer farklılık ve yanlışlıklar yaptığını tespit ettik. Transkripsiyonlumetni verdikten sonra eklediğimiz sonuç, bibliyografya, özel adlar dizini ve sözlükleçalışmamızı tamamladık.Ûdû'nin büyük bir şair olduğunu söyleyemeyiz ancak Osmanlı'daki kardeş kavgalarınabir müzik adamının bakış açısından yaklaşmasıyla önemli olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Adventure of Moon Ûdû?s, who is one of the poets of XVIth centry, is registered in YzA 2770 in the Written Work Section of Ankara National Library. The work completedbetween H. 975/ M. 15667-1568 consists of 1270 couplets. There are four hypocritesconsisting of each couplets and a lyric poem consisting of 33 couplets in the work. Mathnawiis written with ?Mefâ`ûlün- Mefâ`ûlün- Fa`ûlün? Different miesure patterens are used in theother verses of the work. The work includes both city presentation and adventurecharacteristics. There are also 88 idioms, 16 proverbs, suffivesthat aren?t used today, musicaland chess terms.We evaluate the work in regard to spelling and cultural valves after examining boththe poet and the text in regard to its time period. At the end of the study done on the text, wediscovered that the poet had made differences and mistakes in spelling. We completed ourstudy with the result, the bibliography, the list of special names and dictionary after giving thetranscribed text.It cannot be said that Ûdû was a great poet, but we beleive that he was important wtihregard his approach as a musicion in the fratricidal quarrrels of Otoman.