Altı yaş okulöncesi dönemi çocuklarına bilgisayar destekli matematiksel kavramların öğretimi
Make to learn the children who are attending the pre-school age of six about same mathematical concepts with the helping of computer
- Tez No: 189384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okulöncesi kademesindeki öğrencilerin matematikselkavramlarının bilgisayar destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisini belirlemekamacıyla yapılmış deneysel bir araştırmadır. Araştırma, Konya ili Meram ilçesi Aliİhsan Dayıoğlugil İlköğretim Okulu'nda yapılmıştır. Bu okulda bulunan 2 okulöncesisınıfı araştırma grubu olarak belirlenmiştir. Bu sınıflardan rasgele bir sınıf deney grubudiğer grup ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Uygulama esnasında öğrencilerematematiksel kavramlardan müfredat içinde yer alan ?Sayı kavramları? ve ?Geometrikkavramlar? üniteleri on haftalık zaman zarfında anlatılmıştır. Adı geçen konu deneygrubu öğrencilerine ?Bilgisayar Destekli Öğretim? yöntemi ile kontrol grubuöğrencilerine ise geleneksel yöntemle anlatılmıştır. Deney ve kontrol grubuöğrencilerinin ön-test puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız-t testi tekniğikullanılmış olup, 0,05 manidarlık düzeyinde anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır.Araştırma sonucunda bilgisayar destekli öğretim gören öğrencilerin geleneksel yöntemleöğrenim gören öğrencilere nazaran daha başarılı oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental research done to determine the effect of education atthe preschool level students? teaching mathematical concepts supported by computer tostudents? success. The research has been done in the Ali Ihsan Dayıoglugil PrimarySchool in Meram, Konya. The two preschool classroom of this school have beendetermined as the research group. A haphazard classroom of these classrooms has beenselected as the research group, and the other group as the control group. Beforecarrying out the research, a little questionnaire, aimed to learn the personal and familialcharacteristics of the students participated in the research, has been taken. The pre-testtaken to learn the students? knowledge about the concept of numeral and the geometricconcepts of the mathematical values, which are selected in the scope of the research, hasbeen taken. During the practice, the units ?the numeral values? and ?the geometricvalues? of mathematical concepts, which are in the curriculum, have been explained inten weeks time. The above-mentioned subject has been explained to the experimentgroup students by the ?computer assisted teaching?, and to the control group by thetraditional method. The independent t-test method have been used in comparing theexperiment and control group students? pre-test grades, and a meaningful difference atthe level of 0.05 significance hasn?t come out. At this point, it has been reached to theresult that the groups were equal to each other before the research. At the end of theresearch, the result has come out that the students of ?computer assisted teaching? aremore successful than the students of ?traditional method?.