Peygamberlik ve İsmet sıfatı
Prophethood and innocence quality (Ismah)
- Tez No: 189383
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFEDDİN GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Adı-Soyadı : Necati ŞahinTez Adı : Peygamberlik ve smet SıfatıÖZETslam inancının üç temel esası olarak bilinen uluhiyet, nübüvvet ve ahiretkonuları içinde ençok tartışılanı nübüvvet yani peygamberlik konusudur. Özelliklepeygamberlerin insanlara ilettiği ilahi mesajlar ve peygamberlerin fonksiyonuyla ilgilitartışmalar güncelliğini korumaktadır. Buradan hareketle konumuzun adıpeygamberlik ve ismet sıfatı olarak belirlenerek, peygamberliğin gerekliliği vepeygamberlerin masumiyeti ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bundan maksat, ilahimesajları insanlara iletmek üzere gönderilen peygamberlerin her konuda ortayakoydukları dürüstlük ve masumiyet sınırlarını belirlemektir. Böylece insanlarınpeygamberlik müessesesine olan saygı ve bağlılıkları da güçlendirilmiş olacaktır.slam ve Kur'an perspektifinde sınırlandırılarak ele alınan çalışmamız üçbölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Nebi, Resul ve Peygamber kavramlarınınsözlük ve terim kavramları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde peygamberliğinönemi üzerinde durularak, insanların peygamberlere ihtiyaç duyduğu noktalaraktarılmaya çalışılmıştır. kinci ve son bölümde peygamberlerin özellikleri ve sıfatlarıhakkında genel bilgiler verilmiş, özellikle peygamberlere has olan, hakkında birçoktartışmaların yapıldığı ismet konusu üzerinde durulmuş, peygamberlerin ismeti ilehakkında mezheplerin görüşlerine değinilmiştir. Son olarak uyarı niteliği taşıyanayetler ve ismet bağlamında, bazı peygamberlerle ilgili görüşler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Name-Surname : Necati Şahin: Prophethood and Innocence Quality (Ismah)Name of the ThesisSUMMARYProphethood is the most disputatious subject in all of the divinity, prophethoodand akhirah that is known as three basic bases of Islamic faith. Particularly, theagruments about divine messages which Prophets convey to the people and thearguments about the function of Prophets are maintained. Therefore, our work isnamed as prophethood and innocence quality (Ismah) and the necessity of Prophethoodand the innocence of Prophets are mentioned. The aim of this work is to designate theborders of Prophets? honesty and innocence, who have been sent to deliver the divinemessages to the people. In this way, people?s respect and dependence to the prophethoodwill have been consolidated.Our work which is limited in the perspective of Islam and the Quran consists ofthree parts. In the introduce part, it is dwelled on the consepts of Nebi, Resul andProphet. In the first part, the importence of Prophethood and the points that peopleneed the Prophets are emphasized. In the second and the last part, the generalinformation about Prophets? properties and qualities is given, especially the innocencequality which is peculiar to Prophets and which is mostly argued is considered. At last,some ayah?s containing warnings towards prophets are considered.