Karapınar (Konya) ilçesinin coğrafi etüdü
Geographical work study of Karapınar(Konya)
  1. Tez No: 189385
  2. Yazar: GÜLHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Karapınar lçesi'nin Coğrafi Etüdü incelenmeye çalışılmıştır. lçearazisi Mesozoyik, Tersiyer ve Kuvaterner'e ait farklı birimlerden oluşmuştur. Araştırmasahasının doğusunda, Karacadağ volkanik kütlesi; güneybatısında, Osmancık Dağı, lçemerkezinin kuzeybatısında, Üzecek Dağı yer almaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 10,1 oC,yıllık ortalama yağış 285,2 mm.'dir. Etüt sahasının ovalık kesimlerinde alüvyal, dağlıkkesimlerde kireçsiz kahverengi orman toprakları yaygındır. Ovalık sahalarda step, dağlıksahalarda ise ardıç ve meşe ağaçları görülür. Erozyon kontrol sahasında ise 1960'lıyıllardan sonra yapılan çalışmalar sonucunda; akasya, iğde, kayısı, badem, şeftali ve kavakgibi ağaçlar topluluklar halinde görülür.Karapınar lçesi'nin, 2000 yılı itibariyle toplam nüfusu 55 734, lçe merkezininnüfusu ise 35 285'dir. Nüfusunun % 49,7'sini erkek, % 50,3'ünü kadın nüfus oluşturur.lçe'de 1 şehir, 4'ü belediye örgütlü köy yerleşmesi olmak üzere toplam 19 köy yerleşmesivardır. Karapınar'daki köy yerleşmeleri toplu yerleşme tipinde olup, kerpiç meskenlerçoğunluktadır.Araştırma sahasının kırsal kesiminde geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. lçemerkezinde hizmetler sektörü (% 46,7) önemli gelişme göstermiştir. Hizmet sektörünü,tarım (% 36,4) sektörü takip eder. lçe'de sanayi gelişmediği için, sanayi sektörü %16,8'lik oranıyla son sırada yer alır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been studied Geographical Work Study of Karapınar Sub-province. Land of the sub-province consists of different units belonging to tersier andkaaterner. Karacadağ volcanic mass takes place inthe East of the research area, OsmancıkMountains in the southwest, Üzecek Mountain in the Northwest of central sub-province.Annual average temperature is 10.1 ºC, annual average precipitation is 285.2 mm. On thebottom lands and alluvium mountainous parts of study area, soil lacking in lime andcalcium is common. And on the bottom areas and steppe mountainous areas, juniper andoak trees are seen. And in the erosion control area, as a result of studies performed after1960s; wattle, oleaster, apricot, almond, peach and poplar trees are seen in communities.Total population of Karapınar sub-province from 2000 is 55734, population ofcentral sub-province is 32.285. 49.7% of population consists of men and 50.3% of itconsists of women. There are 19 village settlements in the sub-province that one of them isthe city and other 4 of them are municipality organizational village settlement. Villagesettlements in Karapınar are in the type of collective settlement and houses made of sun-dried bricks are in a majority.Means of livelihood in the rural area of research is agriculture and stockbreeding.Services sector in the central sub-province represented an important development (46.7%).Agriculture follows the service sector (36.4%). Industrial sector takes place with the 16.8%rate, as industry in the sub-province did not developed.