Fıkıh mezhepleriyle karşılaştırmalı olarak Tirmizi'nin Hukukçuluğu
Tirmizi's dealing with law in comparison with creeds of interpretation of islamic scripture
  1. Tez No: 189387
  2. Yazar: HİKMETULLAH ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tirmizû'nin Sünen'i üzerinde yaptığımız bu tezde, onun aslında her hangi birfıkhi mezhebe mensup olmadığını, delilleri kullanarak içtihat ettiğini gördük.Tirmizû'nin görüşlerini sarih olarak belirttiği noktaları, dört mezheple mukayeseetmemiz sonucunda; Tirmizû'nin içtihatlarının her zaman bir mezheple bire birörtüşmediği, onun tercihlerinin daha çok Şâfiû'i ve Ahmet b. Hanbel'e yakın olduğunugördük. Böylece, onun her hangi bir mezhebin mukallidi olmadığı, kendi başınamüstakil içtihat eden bir İslam Hukukçusu olduğu gerçeği ortaya çıktı.Günümüze kadar olan süreçte Sünen'in fıkhi yönü üzerinde bildiğimiz kadarıylaher hangi bir çalışma yapılmamıştır. Tirmizû'nin hadisçi olmasının yanı sıra aynızamanda bir fâkih olduğu, Sünen'in Fıkıh Tarihi açısından da; Tirmizû'nin yaşamışolduğu döneme kadar olan fıkhû birikimi bütün zenginliği ile günümüze iletmesindendolayı ?ilk hilâf kitabı? olma gibi ulaştığımız bu sonuçların, Sünen'in fıkıh ilmiaçısından ne kadar önemli bir eser olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Umudumuzulaştığımız neticelerin İslam Hukuku araştırmacılarına veri olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the thesis that we worked on Tirmizû?s Sünen we have seen thatbeing not a memberof any doctrine in interpretatinon of İslamic scripture, Tirmizû makes comments using thecvidence, when we compare the points that Tirmizû pointed out dearly with the four creedswe saw that Tirmizû?s interpretations do not always match exactly with a creed and that hispreference is muchclaser to Şafii and Ahmed b. Hanbel.He interprets İslamic lawindepentently onhis own.As well as commenting on Mohammed?s maxims Tirmizû is an interpreter of İslamiclaw. İn terms of the History of İslamic law and of carrying theaccumulatinon of İslamic Lawof Tirmizû?s time with all its riches till today, Sünen is ?the first comparative law book? Thisshows what an important work Sünen is interms of science of İslamic law. We deeply hopethat allthese consequences that we have come towillbe datum for İslamic law researchers.