Marka reklam ilişkisi ve endüstriyel marka oluşturmada reklamın etkisi
Relation between brand and advertise and brands effect on industrial branding
  1. Tez No: 189388
  2. Yazar: ZEYNEP OTURANÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AD:ZEYNEPSOYAD:OTURANÇTEZ BAŞLIĞI: Marka-Reklam lişkisi ve Endüstriyel Marka Oluşturmada ReklamınEtkisiÖZETMarka tüketici zihninde ürünü diğerlerinden ayırt etmeye yarayan en etkilitutundurma araçlarından biridir. Tüketiciler globalleşen pazarlarda dahagüvenilir olanı almak istemektedirler. Ürünün marka bilinirliğinin yüksek olmasıtüketicilerin rekabet ortamında tercihlerini büyük ölçüde etkilemektedir.Marka bilinirliğini sağlamada reklam en etkili yollardan biri olarakkarşımıza çıkmaktadır. Reklamın tüketim ve endüstriyel mallar açısındanişletmelere sağladığı farklı yararlar olmasına karşılık genel olarak reklamınkişisel satış faaliyetlerini desteklemek, satıcıların ulaşamadığı kişilere ulaşmak,satışları arttırmak, marka bağlılığı yaratmak, talebi istikrarlı hale getirmek,işletmenin saygınlığını sağlamak gibi faydaları vardır.Endüstriyel ürün; nihai tüketicilerin ürün hakkında bilgiye sahipolmadıkları ve normalde satın almayı düşünmedikleri tüketim mallarıdır.Endüstriyel ürün satın alma işlemi rasyonel kararların alındığı ve satın almanınbirçok analizden sonra gerçekleştiği süreçlerden oluşur.Endüstriyel ürün pazarlarında marka ve reklam önemli bir unsur olarakgörülmektedir. Ancak tüketici pazarlarındaki gibi kitlesel reklamlar faydasızgörülmekte fuarlar ve endüstriyel dergi reklamları marka tutundurmasında dahaetkili araçlar olarak algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBrand is the most effective instrument of being distinguished the product from theothers in the consumers? minds. Consumers want to buy the more confident products in theglobal market places. High brand knowledge of product, affects consumers preferences in thecompetition places.Advertise is being appeared the most effective way of ensuring the brand knowledge.There are different advantages for consumer and industrial products but advertising has somegeneral advantages like supporting personal selling activities, achieving the consumers thatsalesmen can?t, increasing the sales, making brand dependence, making the demand ofproduct stabilized, building the company?s respect.Industrial product; is the consuming product that the final consumers have no ideaabout the product and don?t want to buy it. Industrial product buying is composed of someprocesses that, taking rational decisions and confirming after too many analyses.In the industrial product markets brand and advertising are being seen as an importantcomponent. But mass advertises like final consumer markets seen useless, industrial fairs andindustrial magazines are seen more efficient ways of brand distinguishing.