İslam muhakeme usulünde şahitlikten dönmenin kararlara etkisi
The Effect of giving up witnessing in Islamic court law
  1. Tez No: 189412
  2. Yazar: CEMİL LİV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
SLAM MUHAKEME HUKUKUNDAŞAH TL KTEN DÖNMEN N KARARLARA ETK SCemil L VŞahitlikten rücû, mahkeme kararı öncesi, karar sonrası ve ceza infazı sonrasıolmak üzere üç şekilde meydana gelebilir.Mahkeme kararı öncesi meydana gelen rücûda delil ortadan kalktığı için davadüşecektir.Mahkeme kararı sonrası ceza infazı öncesi şahitlerin beyanlarından dönmeleridikkate alınacak ve davanın sonucunu etkileyecektir. Dava konusu had ve kısasgerektiren suçlarla ilgili ise, şahitlerin rücûları şüphe oluşturduğu için ceza düşecektir.Dava konusu muamelatla ilgili ise mahkeme kararı bozulmaz. Davacının aldığı malı iadeetmesi gerekir.Ceza infazı sonrasında şahitler beyanlarından dönmelerinde ise, yargılama sürecişahitlerin ifadeleri doğrultusunda sona erdirilmiş, hâkim kararını vermiştir. Kesinkarar neticesinde verilen ceza infaz edilmiş ve yargılama süreci tamamensonuçlanmıştır. Bu andan itibaren dâvada şahitlikte bulunan şahısların beyanlarındanrücû etmelerinin, yalan yere şahitlik yaptıklarını söylemelerinin sonuçlanmış olandavaya hiçbir etkisi olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF G V NG UP WITNESS NG IN ISLAMIC COURT LAWCEM L L VGiving up witnessing can olsa appeared in three different condition: before courtdecision, after decision and after execution of punıshment.In giving up witnessing which occurs before court decision, the lawsuit is invalid for thedisappearing of the evidence.Giving up comments of the witnesses is taken into consideration after court decision andbefore execution of punishment and that effects the result of trial. If the subject of the trial isrelated with ?had? and ?retaliation the lawsuit? can be invalid, because witness? turning in theirdecision gives way to suspicion. If the subject of the trial is about relationship the decision ofcourt can?t be affected. It?s necessary that plaintiff gives back return the good he takes.If the witnesses give up their decision after execution of punishment, the duration ofjudging is stopped in the light of witnesses? comments and the judge comes to decision.Punishment is executed to according to certain decision and the duration of judging comes to onend. From now on giving up witnessing in tehir comments of the witnesses and confessing oftheir untrue witnessing have no effect on the lawsuit which has been come to a conclusion.