Gazetecilik yönüyle Peyami Safa
Peyami Safa with his journalist side
  1. Tez No: 440954
  2. Yazar: ÖMER FARUK YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışma Türk basın ve edebiyat tarihinin önemli yazarlarından olan Peyami Safa'nın gazeteciliğini ele almaktadır. Genellikle edebiyatçı yönüyle bilinen Peyami Safa, uzun yıllar faal gazeteciliğin içinde olmuş, fıkra, makale, tefrika, röportaj gibi pek çok gazete yazı türünde eserler vermiştir. Bu çalışmanın amacı Peyami Safa'nın gazetecilik faaliyetlerini ve düşünce dünyasını ortaya çıkarmaktır. Peyami Safa, zarurî sebeplerle çocuk yaşta çalışmaya başlamış, okumaya olan istidadından dolayı kendi kendini inşa etmiştir. Yazar, 20. asrın ilk yarısına şahitlik etmiş, Türkiye'nin pek çok meselesi üzerine kafa yormuş bir münevverdir. Bu çalışma da bu dönemin siyasî ve içtimaî hadiselerinin bir gazeteci gözüyle nasıl incelendiği sorusuna cevap arayacağı için önemlidir. Peyami Safa, gazete yazılarında sanat, edebiyat, dil ve eğitim gibi kültürü yakından ilgilendiren konular hakkında görüş, düşünce ve kanaatlerini bildirmiş, tespit ettiği meselelere çözümler teklif etmiştir. Bu çalışma yazarın kültürle ilgili düşüncelerini, dolayısıyla bir dönemin kültür meselelerini de inceleyecektir. Peyami Safa'nın gazeteciliği, kültür ve fikir hayatında önemli yeri olan meseleleri gazete sütunlarına taşıdığı ve bunları ilmî bir şekilde ele aldığından dolayı“fikir gazeteciliği”çerçevesinde incelenmelidir. Tarihî ve kronolojik bir yöntem uygulanan bu çalışmada Safa'nın sıklıkla üzerinde durduğu konular tespit edilmiş ve tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the journalism of Peyami Safa, one of the important authors of Turkish press and literature history. Known generally as a man of letters, Peyami Safa has had included in active journalism for many years and produced many works of art in newspaper article genre such as jokes, article, discursion, and interview. The purpose of this study is to reveal the journalism activities and world of thought of Peyami Safa. Peyami Safa started to work due to compulsory reasons and developed himself by virtue of his aptitude in studying. The author is an intellectual who witnessed the first half of 20th century and worked through many problems of Turkey. This study is essential as it seeks an answer to the question of how political and social issues of this period are investigated from the aspect of a journalist. Peyami Safa has had reported his remarks, opinions and thoughts about the subjects interesting culture such as art, literature, language and education particularly in his columns and offered solutions to determined problems. This study is going to investigate the cultural issues of a period besides the opinions of the author concerning culture. The journalism of Peyami Safa, as he conveyed the problems having an essential place in culture and opinion world in his columns and discussed them as scientific studies, should be examined within the scope of“Opinion Journalism”. In this study, in which historical and chronologic methods are applied, the subjects that Safa put emphasis on frequently have been determined and analyzed.