Tokatlı İshak Efendi'nin Nazmu'l-Ulum, Nazmu'l-le'Ali ve Manzume-i Keydani adlı mesnevileri (inceleme-metin)
Poetry in rhymed couplets of Tokatlı İshâk Efendi (Nazmu'l-Ulûm, Nazmul'l-Le'âli and manzume-i keydâni
  1. Tez No: 189422
  2. Yazar: BAYRAM ÖZFIRAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Tokatlı shâk Efendi on yedinci yüzyılda yaşamış önemli bir şâir ve yazardır.Biyografik kaynaklar kendisinden fazla bahsetmez. Bizim üzerinde çalıştığımızNazmu'l-Ulûm, Nazmu'l-Le'âlû ve Manzume-i Keydânû adlı mesnevûlerinde, shâk Efendikabiliyetli bir şair olduğunu ortaya koymuştur.Tokatlı shâk Efendi Nazmu'l-Le'âlû mesnevûsinde akâid konularını ayrı ayrıbölümlere ayrılarak her konu hakkında bilgi vermiştir. Bu yönüyle shâk Efendi'nin bueseri manzum bir akâiddir.Nazmu'l-Ulûm adlı mesnevûsinde ise shâk Efendi çeşitli ilimler hakkında bilgiverildikten sonra bunların öğrenilmesi gereği vurgulanmaktadır. Nazmu'l-Ulûm buyönüyle manzûm bir nasihat-nâmedir.Manzûme-i Keydânû ise içerdiği konular itibariyle manzûm bir fıkıh kitabıdır.Namazın farzları, vâcipleri, sünnetleri, mekrûhları, haramları, müstehapları ayrı ayrıbölümler halinde işlenmiştir.Nazmu'l-Ulûm, Nazmu'l-Le'âlû ve Manzûme-i Keydânû'de sağlam bir kafiyedüzeni vardır. Üç mesnevûnin de kafiye bakımından kusursuz bir yapıya sahip olduğunusöylemek mümkündür. Mesnevûlerin kuru bir anlatımdan ziyade yerinde verilmişörneklerle sürükleyici bir anlatımı vardır. Bolca söz sanatlarına ve tasvirlere yerverilmiştir. Gereksiz ifadelerden kaçınılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tokatlı İshâk Efendi was an important poet and writer who lived in 17th century.Biographic sources dores not mention him alot. The poetry in rhymed couplets,Nazmu?l-Ulûm, Nazmu?l-Le?âlû, Manzûme-i Keydânû, which we are working on showsus how important poet he is.At his Nazmu?l-Le?âlû Tokatlı shâk Efendi subdivides tenet subjects intodifferent parts and gives information for each part so that we can say that shâkEfendi?s this product is a tenet which is written in verse.At his Nazmu?l-Ulûm shâk Efendi gives information about different sciences andwants them to learn. Because of these properties Nazmu?l-Ulûm is a written N VERSEadvice.Manzûme-i Keydânû is a fıgh book because of ıts content. Duties, incumbents,sunnas, abominables, forbidens of the pray was written in different parts.Nazmu?l-Ulûm, Nazmu?l-Le?âlû, Manzûme-i Keydânû have got strong rhymes.That is possible to say that all three poetry in rhymed couplets have fascinatingexpressions rather than bare tellings. So many telling arts and describtions were givenplace in these boks.