İlköğretimde çoklu ortam ve bilgisayar kullanımının gerekliliği(Konya ili örneklemi)
Necessary of using multi media and computer in primary schools (Konya city example)
- Tez No: 189421
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET21. yüzyıl dünyada bilgisayar ve bileşenlerinin hemen hemen her alandakullanıldığı bir zaman dilimidir. Durum böyle iken geleceğe yapılan en büyük yatırımdoğal olarak eğitime yapılan yatırım olacaktır. Teknolojinin, başta bilgisayar ve çokluortamın ilköğretimde kullanılması ile öğrencilerin öğrenme düzeyi artacak, bilgininkalıcılığı sağlanacak ve öğretmen merkezli bir eğitimden teknoloji paralelinde öğrencimerkezli eğitime geçilmiş olacaktır.Konya ilini örneklem olarak aldığımız araştırmamızda eğitim alanında bilgisayarve çoklu ortam kullanımının gerekliliğini ortaya koymaya çalıştık. Nitel araştırmanınyapıldığı, literatür tarama ve görüşme tekniklerinin kullanıldığı tezimizde, ilköğretimokullarında bilgisayar ve çoklu ortam uygulamalarının kullanılması gerektiğinisavunduk.Sonuç olarak literatür taraması ve görüşmeler sonucunda eğitimde, öğretmenmerkezli klasik ders işleme yöntemlerin yetersizliğini gördük ve teknoloji paralelinde,öğrenciyi merkez alan bilgisayar ve çoklu ortamın kullanıldığı ders işleme metotlarınınkullanılması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT21. century is the time of using computer and its components in every space. At thattime the biggest investment will be for education. With using computers and multi media inprimary schools, students learning level will increase and also the education will be studentcentered with parallel of using tecnology.We put forward to necessary of using computer and multi media in primary schoolsin our research. In this study we research as qualitative and used the method of searchingliterature and interview tecnics.At the end of our research we saw the insufficiency of teacher based learning tecnics.And also we saw that in primary schools, the education must be with the parallel of usingcomputers and multi media.