Makedonya'da adak ve ziyaret yerleri
Vow and pilgrimage places in Macedonia
  1. Tez No: 189433
  2. Yazar: EMİNE HİLAL ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZETMakedonya'daki Adak ve Ziyaret yerleri adlı çalışmamızda Makedonya'dakidinû ve kültürel hayatı ve burada yaşayan halkın inançlarını tespit etmek amacıyla,Makedonya'da ?Debre, Gostivar, İştip, Kırçova, Koçana, Kumanova, Manastır, Ohri,Pirlepe, Radoviş, Resne, Struga, Tetova ve Üsküp? olmak üzere ondört şehirde sahaaraştırması yaptık.Çalışmamızın ?Giriş? kısmında, Makedonya'nın coğrafû konumu, tarihi, sosyalve kültürel yapısı ile Makedonya'daki tekke ve zaviyelere bağlı dervişlerin BalkanlarınMüslümanlaşmasında oynadıkları rolleri hakkında bilgi verilmiştir.?Adak ve Ziyaret Yerleri ile İlgili Temel Kavramlar? adlı Birinci Bölümde, adakve ziyaret yerleri ile ilgili olarak karşılaşmış olduğumuz temel bazı kavramlar veterimlerin açıklamalarına yer verdik.?Makedonya'daki Adak ve Ziyaret Yerleri? adlı İkinci Bölümde, ondörtşehirdeki adak ve ziyaret yerleri ayrı ayrı ele alınarak değerlendirilmiştir. Adak ve ziyaretyerleri ele alınırken türbede kabri bulunan kişi ya da kişilerin hem tarihi, hem demenkıbevû hayatı ele alınmış, daha sonra ziyaretler sırasındaki uygulamalar hakkındabilgi verilmiştir.Üçüncü Bölüm; ?Makedonya'daki Adak ve Ziyaret YerlerininSınıflandırılması? ve ?Adak ve Ziyaret Yerleri Üzerine Tahlil ve Değerlendirme? olmaküzere iki ana kısımdan oluşmaktadır.Sonuç kısmında; Makedonya'daki adak ve ziyaret yerleri üzerine hazırladığımızçalışmayla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.Çalışmamızın; adak ve ziyaret yerlerinin Makedonya'daki Türk kültürününyaşamaya devam etmesindeki işlevi, öneminin vurgulanmasına katkı sağlayacağına ümitetmekteyiz.195
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn our thesis entitled ?Vow and Pilgrimage Places in Macedonia?, we made fieldresearches in the 14 cities of ?Debre, Gostivar, iştip, Kırçova, Koçana, Kumanova,Manastır, Ohri, Pirlepe, Radoviş, Rense, Struga, Tetova and Üsküp? in Macedonia with theaim of to determine religious and social life and also to determine public believes in thesecities mentioned above.In the preface of our study, geographical position, history, socia-culturalstructure of Macedonia and the roles of the dervishes about the İslamization of Balkansa rementioned generally.In the first chapter, some basic terms and explanations about the vow andpilgrimage places are introduced.In the second chapter, vow and pilgrimage places in these 14 cities ofMacedonia are evaluated. We gave imformation about the life and historical data of theperson in the tomb or turbe and also about the practices of visiting pilgrimage places.The third chapter has two main parts about categorization and analzing the vowand pilgrimage places in Macedonia.İn the conclusion, we made a general evaluation about the subject.We hope that our study make a contribution to the continuty of Türkish culturein Macedonia and also stres its importence.196