İşletmelerde nakit yönetimi stratejilerinin karlılık üzerine etkisi: IMKB'ye kayıtlı firmalar üzerinde bir araştırma
Cash management strategies efeect on profitability in frims: A research on the firms which are recorded to İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 189434
  2. Yazar: ALPER VELİ ÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİKAİL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletmelerin kuruluş amaçları genelde işletmenin devamlılığını sağlamak, karelde etmek ve topluma faydalı olabilmektir. Bu amaçlar çerçevesinde işletme yöneticilerigerekli planlamaları yaparak uygulama alanına geçiririler. Günümüzde işletmeyöneticileri tarafından yapılan planlamalar kendi başlarına yeterli olmamaktadır. Bunoktada bir işletmenin uzun dönemli amaçlarını belirleyen ve bu amaçlara ulaşmak içineylem rotasının benimsetilerek gerekli kaynakların tahsis edilmesi olarak tanımlananstrateji devreye girmektedir. Stratejiler rekabet üstünlüğünü ele geçirmede ve işletmekarlılığını arttırmada önemli bir araçtır.şletmeler değişen rekabet ortamında gelişen iç ve dış çevresel şartlara göre,kaynaklarını rasyonel olarak kullanmak için nakit yönetiminde yeni stratejikalternatiflere yönelmişlerdir. Nakit yönetiminde uygulanan bu stratejiler işletmekarlılığını üzerinde etkili olabilmektedir.Bu çalışmada, işletmelerin uyguladıkları nakit yönetimi stratejileri ile bustratejilerin firma karlılığı üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaççerçevesinde stanbul Menkul Kıymetler Borsa'sında hisse senetleri işlem görenfirmaların 2001-2005 yılları arasında uyguladıkları nakit yönetimi stratejilerininbelirlenmesi ve firma karlılığı ile ilgili ilişkisini ortaya çıkarmaya yönelik olarak biraraştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms establish aims usually, get profit, provide organization?s continuity and tobe useful for society. Within the framework of aims firm managers will be make thenecessary plannings and apply these. At the present the planning are prepared by firmmanagers, these are insufficient one self in person. The strategy is defined as the firm?sshort and long term aims determine and target is adapted, allacate necessary resorce forarrive these aims at this point strategy include in this procces. Strategies are veryimportant mean for taking hold competition excellence and increasing the firmprofitability.In this variable competion, firms have been directed towards new strategicalternatives in order to make rational use of their limited resources under the pressureof internal and external circumstances in cash management. This strategies which areapplies in cash management can be effective on firms profitable.This paper aim is applicable financial strategies determination in the cashmanagement for increase the firm?s profit. As appear from the aim above a reserch onthe firms which are recorded to stanbul Stock Exchange can apply cash managementstrategies for increaisng profitability at the period of 2001-2005, we want to tell thesestrategies effective on the firms.