Nâzikî Divânı (İnceleme-metin)
Nâzikî and his Divân (Examination-text)
- Tez No: 580786
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
En genel tabiriyle, eskiden şairlerin genellikle aruz vezniyle yazdıkları şiirlerini, nazım biçimlerine ve kafiyelerinin son harfine göre belirli bir sıraya bağlı kalarak düzenledikleri şiir mecmuası anlamına gelen divanlar Eski Türk Edebiyatı tarihinin bütün yönleriyle ele alınabilmesi için her zaman ilk başvurulan kaynaklardır. Devrinde önde gelen şairlerin divanları edebiyat tarihimizde yerlerini almışlardır. Ancak bu şairler kadar tanınmayan şairlerimizin divanları kıyıda köşede kalıp incelenmeyi beklemektedir. Çünkü Türk Edebiyatı tarihinin tüm yönleriyle ele alınabilmesi ve her dönemde yaşayan her şaire ait –varsa- divanların, şiirlerin incelenebilmesine bağlıdır. Bu anlayış çerçevesinde tez çalışmamıza konu olan Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi Uşşaki Tekkesi 108 numarada kayıtlı olan“Divân-ı Nâzikî”nin 100 sayfalık metni ortaya koyularak Eski Edebiyat tarihine katkı sunulması amaçlanmaktadır. Yapılan çalışma ile daha önce şiirlerine rastlanılamayan Nâzikî'nin şiirlerinin edebiyat dünyasına tanıtılması ve Nâzikî'nin edebiyat tarihindeki yerini alması hedeflenmektedir. Çalışmamız, Edebiyatımızda Nâzikî ve Nâzikî Hakkında Bilgiler, Nâzikî'nin Şiirlerinin Değerlendirilmesi ve Metin olmak üzere üç bölüm olarak bölümlendirilmiştir. İlk bölümde edebiyatımızda tespit edilen Nâzikî mahlaslı şairlerden hareketle elimizdeki divanın bu şairlerden birisine mi ya da farklı bir Nâzikî'ye mi ait olduğu tespit edilmeye çalışılmış. İkinci bölümde divanda yer alan şiirlerin şekil, muhteva ve dil özellikleri ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde ise metnin çeviriyazı harfleriyle Latin alfabesine aktarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the most general term, the Divans, who used to be the poems that the poets often wrote with the Aruz Vezn, are based on a particular line according to the final letter of their rhyme and their kafiys, and the history of the old Turkish literature are always the first referenced resources to be addressed in all aspects. The divanes of the leading poets took place in our literary history. However, the divanes of our poets, who are not as recognizable as these poets, are waiting to be examined in the corner. Because it depends on all aspects of the history of Turkish literature and the study of the poems of every poet living in every period – if any-divans. We aim to contribute to the history of old literature by revealing the 100 page text of“Divân-I Nâzikî”which is registered in 108 of the Süleymaniye writing Works Library Uşşaki Tekkesi, which we selected as the subject of our thesis study. With the work done before, we have not seen the poems of Nâzikî 's poems to the World of literature and Nâzikî is aimed to take place in our history of literature. Our study, information about Nâzikî and Nâzikî in our literature, the evaluation of the poems of Nâzikî and the text has been partitioned as three sections. In the first chapter, we tried to determine whether the diva belonged to one of these poets or a different Nâzikî from the Nâzikî Mahlasli poets identified in our literature. In the second part, the characteristics, content and language features of the poems contained in the Divan were revealed. In the third part, the text is translated into Latin alphabet with the letters of translation.