Nâtıkî Divanı inceleme metin
  1. Tez No: 145909
  2. Yazar: SALİHA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda Natıkı Divanını incelememize konu olarak seçtik. İncelememize konu olan bu eserin iki nüshasını tespit ettik. Nâtıkî Divan ' nın her iki nüshası da Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi' nde yer almaktadır. Divan'ın bir nüshası 825 numarada ;diğeri ise 963 numarada kayıtlıdır.Birinci nüshayı YK1 ; ikinci nüshayı ise YK2 olarak adlandırdık. Ve YK2 nüshasını esas nüsha olarak ele aldık. Çalışmamız üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde NâtikI'nin hayatı ve eserleri ile NâtikT Divanı' nın nüshaları hakkında bilgi verdik.İkinci bölümde ise; eserin muhtevası ve şekil özellikleri hakkında bilgi verdik Üçüncü bölümde, çalışmamıza esas olarak ele aldığımız NâtikT' Divanı YK2 nüshasının transkripsiyonlu metnine yer verdik. Son olarak kaynakçaya yer vererek çalışmamızı sona erdirdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we have chosen NâtıkT's Divan as the subject. We have determined two copies of the publication which was the subject of our study. Both copies of NâtıkT's Divan is located in Yapı Kredi Sermet Çifter Research Library. One of the copies of the Divan is registered as number 825 and the other, as number 963. We called the first copy as YK1 and the second one as YK2. And we consider YK2 as the main copy. Our study is consist of three chapter.. In the first stage; we are giving information about Nâtikî's life, publications and copies of Nâtikf s Divan. As for second stage; we are giving information about contents and manner of the publication. In the third stage; we discuss transcription of the NatikT's Divan -YK2 copy. In the last stage; we conclude the study by including the bibliography.