Dursun Ahmed Nâtıkî Dîvânı: İnceleme, metin
Dursun Ahmed Nâtıkî's Divan text-examination
  1. Tez No: 578420
  2. Yazar: TUĞBA ZİLİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmamızda asıl adı Ahmet Dursun (Efendi) olan Natık veya Natıki mahlasıyla şiirlerini yazan Ahmet Dursun Natıki Divanını inceledik. İncelemiş olduğumuz eserin nüshası İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nin 1225 numarasında kayıtlıdır. Şairler, hayatlarının çeşitli zamanlarında yazmış oldukları şiirleri tek bir kitapta toplamış ve buna da Divan demişlerdir. Dönemin olaylarına ithafen yazılmış gazeller, kasideler,tarihler divana girecek olan şiirleri yavaş yavaş oluşturmaktadır. Şair divanını oluşturup kendine bir yer edinmek istemiştir. Klasik Türk Edebiyatına divan bırakan şairleri gün yüzüne çıkarmak ve şiirleri latinize etmek amacıyla da bu tez hazırlanmıştır. Hazırladığımız Natıki Divanı'nın inceleme kısmı Times New Roman,metin kısmı Minion Pro fontu ile kurulmuştur. Natıki adına kayıtlı Divan nüshaları üzerine bu zamana kadar üç tez yapılmıştır. Tezlerin nüshaları Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesinde 825 ve 963 numarada kayıtlıdır. Çalışmalardan ilki 2004 diğer ikisi de 2006 yılında yapılmıştır. Daha önce hazırlanmış bu tezlerle üzerinde çalıştığımız Natıki'nin benzer olmadığını gördük. Hazırladığımız bu Divanın sahibi Ahmet Dursun Efendi'dir. Divanda adı ve mahlası için şöyle demiştir; İsm-i Aḥmet Nāṭıḳí maḫlaṣ aña Bāḳî Dursun ol laḳab lāzım saña Çalışmamız iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Natıki'nin hayatı,edebi kişiliği ve eserleri yer almaktadır. İkinci bölümde Natıki Divanının transkripsiyonlu metni vardır. Kaynakça ve İndeks ile de çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined the Ahmet Dursun Natıki's Divan whose real name is Ahmet Dursun (Effendi), Natık or who writes his poems with the pen name which is Natıki. This number of the literary work we have examined is registered in library of Istanbul University with the number 1225. Poems collected their poems, of which they had written in different times of their lives, in a single book and they called this ''Divan''. Gazelles, encomiums and chronicles which were written dedicating to events of the period forms the poems that will constitutes the Divan. The poet wished to create his own Divan and have his own place in the literature. This thesis is prepared in order to both bring a light to the poets who left dewan to Classical Turkish Literature and latinize the poems. The examination part of Natıki Divan is written with the font of Times New Roman, and the text part of it is written by Minion Pro. There has been 3 theses on the Divan numbers of which are registered to Natıki. These theses' numbers are registered in Yapı Kredi Sermet Çifter Library with the numbers of 825 and 963. The first study toke place in 2004 and the second study toke place in the year of 2006. We've seen that this Natıki thesis that we've studied on is not the same with the previous theses. The possesor of the Divan that we've prepared is Ahmet Dursun Effendi. In the Divan, his name and his pen name was inticated as; İsm-i Aḥmet Nāṭıḳí maḫlaṣ aña Bāḳí Dursun ol laḳab lāzım saña Our study consists of 2 parts. Natıki's life, his lliterary identity and his works take place in the first part. Natıki's Divan's text with its transcription takes place in the second part. Our study is finished with the references and index.