Ulus devlet anlayışı bağlamında Türkiye'de ordu siyaset ilişkisi
The Military politics relationship in context of nation government discipline in Turkey
  1. Tez No: 189442
  2. Yazar: BURCU AKBABA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZETULUS DEVLET ANLAYIŞI BAĞLAMINDA TÜRKİYE'DE ORDU SİYASETİLİŞKİSİBurcu AKBABAÜlkemizde siyasi iktidar ve silahlı kuvvetler arasındaki ilişki sürekligündemde olan bir konu olmuştur. Özellikle toplumlar devlet haline dönüşmeyebaşladıktan sonra yöneticilikle askerlik görevleri birbirinden ayrılmaya başlamışve bu ilişkiler daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Türkiye'de siyasi hayat vedemokrasinin işleyişine ilişkin süreçte ordu varlığını her zaman hissettirmiştir.Çalışmada bu süreç kimi zaman doğrudan kimi zaman dolaylı müdahalelerinörnek gösterilmesiyle yerini almıştır.Milli Mücadele Döneminden itibaren değerlendirilen ulus devlet bilinciTürkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunda temel anlayışlarından biri olarakkarşımıza çıkmaktadır Literatür taramasıyla, bu dönemden günümüze değinordunun ulus devlet süreci konusundaki değerlendirmeleri ışığında Türkiye'nin bukonu ile ilgili durumu ve beraberinde yaşananlar üzerine bilgi verilmiştir.Taramanın temel amacı, ordu siyaset ilişkisini ulus devlet anlayışı ile analizederek bu süreçte birbirleriyle olan ilişkilerini ve birbirlerine olan etkilerini dahanet ve anlaşılır hale getirmektir. Bu çalışmada ülkemizde ulus devlet anlayışınıntemelinde ordunun olduğu belirtilerek günümüzde de küreselleşme ile birlikte ABsürecinde yaşanan ordu ve ulus devlet anlayışının çeşitli uygulamaları ele alınaraksistematik bir bütün haline getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE MİLİTARY POLİTİCS RELATİONSHİP İN CONTEXT OF NATİONGOVERNMENT DİSCİPLİNE İN TURKEYBurcu AKBABAThe relationship between the political government and armed forces is always apopular topic in our country. Especially administration and soldiering duties werediverged from each other and these relationships gained more importance after socitiesstarted to transform into governments. Military is always substantive in the process ofpolitical life and democracy mechanism in Turkey. In the study, this process sometimesattends directly and sometimes with giving examples of indirect interventions.The nation government knowledge, analysed starting from the NationalStruggle Period, is standing as one of the basic mentalities in the foundation of TurkishRepublic Government.. Information about Turkey?s situation related with this subjectand subsequent happenings is given in the literature search by the help of military?sevaluations about nation government process beginning from that period till now. Thefundamental purpose of the search is to make the relationships between military politicsrelationship and nation government discipline and effects to each other be understoodmore clear and perceptible by analyzing the military politics relationship with nationgovernment discipline. In this study, some applications of military and nationgovernment discipline seen in EU process with globalization are analyzed and are triedto be integrated while indicating that military is fundamental in nation governmentdiscipline in our country.