Rusya'nın Türkiye politikası 1990-2014
Russia's Turkey policy 1990-2014
  1. Tez No: 438486
  2. Yazar: INGA ANDREEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada; Rusya'nın Türkiye politikasını şekillendiren siyasi, ekonomik, enerji ve kültür gibi unsurlar hakkında bilgi verilmekte ve Rusya'nın Türkiye'ye yönelik dış politikasının değerlendirilmesi yer almaktadır. Rusya'nın Türkiye politikası, Devlet Başkanı, Dışişleri Bakanı, Üst Düzey İşbirliği Konseyi, Ortak Stratejik Planlama Grubu, Duma, Karma Ekonomik Komisyon, Rus-Türk İşadamları Konseyi, Rus-Türk İşadamları Derneği ve Birliği, Gazprom, Lukoil, Rus Dünyası Vakfı, Rus Yurttaşlar Koordinasyon Kurulu, Rus-Türk Kültür Merkezi, Rus kültür ve dayanışma dernekleri gibi temel unsurlar açısından incelenirken geniş perspektifli bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Çalışmanın önemli kısmını oluşturan kültür unsurları, Rusya'nın yumuşak güç araçları olarak ta bilinmektedirler. Bununla birlikte çalışmada Rusya'nın Türkiye politikasına yön veren dış ticaret, turizm ve yatırımlar gibi ekonomik etkenler de irdelenmektedir. 24 Kasım 2015 tarihinde Türkiye tarafından, Suriye sınırında Rusya'ya ait Su-24 tipi savaş uçağının düşürülmesiyle birlikte, Rusya ile Türkiye arasında yeni bir süreç başlamıştır. Bu süreçten enerji alanı dışındaki diğer ekonomik faaliyetler olumsuz etkilenirken, üst düzey görüşmeler askıya alınmıştır. Ekonomik yaptırımlarla birlikte, Rusya, askeri, ticari, turizm ve spor alanlarında da bir takım yaptırımlarda bulunmuştur. Son olarak ise, Rusya'nın Türkiye politikasının gelecekte ne yönde seyredeceği ve iki ülkenin, aralarında var olan sorunların çözümünün aralarındaki işbirliği potansiyelini geliştirme kapasitesine bağlı olacağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is informed about such factors as political, economic, energy and culture of Russia's Turkey policy 1990-2014. Russia's Turkey policy is studied by main factors like the Head of State, Minister of Foreign Affairs, High Level Cooperation Council, the Joint Strategic Planning Group, the Duma, the Joint Economic Commission, the Russian-Turkish Business Council, the Russian-Turkish Businessmen Association and Union, Gazprom, Lukoil, the Russian World Foundation Russian Citizens' Coordination Council of Russian-Turkish Cultural Center with wider perspective. The cultural factors constitute an important part of the work, known as Russia's soft power tools. However, in the study economic factors of Russia's Turkey policy such as trade, tourism and investments are also examined. On 24 November 2015 Turkey has brought down the warplane type Su-24 belongs to Russia on the Syrian border. With this date between Turkey and Russia has started a new process. The warplane attack are adversely affected by other economic sanctions outside the energy field. Moreover, high-level talks have been suspended. Russia used sanctions in the field like economic, military, commercial, tourism and sports. In the end, the direction of future Russia's Turkey policy is stressed to depend on the countries' ability to cope with current problems and enhance cooperation between themselves.