1680-1700 tarihleri arasında Ayntab (Gaziantep) şehrinde asayiş problemleri ve İslam-Osmanlı ceza hukuku uygulamaları
Implementations of tranquility matters and Ottoman Islamic criminal code in the town Ayntap (Gaziantep) between 1680-1700
- Tez No: 189448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAADDİN AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Suç, yasak bir fiilin yapılması veya yapılması gereken bir fiilin terk edilmesidir.Ceza, suç işleyen kimsenin yaşantısına, özgürlüğüne, mallarına, onuruna karşı devletinkoyduğu sınırlama anlamına gelmektedir.Ayntab işlenen suçlar ve bu suçlara karşılık Osmanlışehrinde,Kanunnamelerinde verilen cezalar, aynı zamanda slam hukukunun nasıluygulandığının da bir göstergesidir.Ayntab mahkemelerinde verilen cezalar arasında en şiddetli uygulama eşkıyalıkile suçlanan kimselere verilen idam cezalarıdır. Hırsızlık suçu ile suçlananlara verilencezalar, çaldığı malları geri vermeleri ve haps edilmeleri şeklinde gerçekleşirken zina ilesuçlananlara verilen cezalar, bazen mahalleden ihraç, bazen tazir, bazen de hapisşeklinde gerçekleşmiştir. Darp davaları ise kimi zaman davalı ve davacıların sulhyapması ile kimi zaman da diyet ya da kısasla sonuçlanmıştır.Şehirde meydana gelen suçlara ve cezalarına daha geniş bir çerçevedenbakıldığında; eğer işlenen suç toplumun genelini ilgilendiriyorsa, verilen ceza genellikleidam şeklinde olmuş; diğer suçlar için de daha hafif cezalar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime is commiting an act which is banned or not executing an act to be done.Penalty means the limitation made by the goverment againist the life, freedom,prosperty and the honor of whom commits a crime.In the town Ayntab, crimes commited and the fines given in the Ottomanconstitutions, are also an indicator of how Islamic Law is performed.The most severe implementation among the penalties given in the Ayntab Courtsis the ?capital punishment? given to whom was blamed for banditry. While thepenalities given the whom was blamed for thieving were returning the goods that he hadstolen and being jaild; the penalties given to whom was blamed for adultery, some timeswere flogging and sometimes were jailing. As for beating cases, it sometimes resultedwith peace between defented and surtor or resulted with wergeld or retalration.When looking in a wider sense at the crimes occured in the town and thepunishments given aganist them, if the crime concerned the comman of public, thepenalties were generally given as ?capital punishment?, in the other circumstances theywere milder.