Ilgın (Konya) ve köylerindeki halk edebiyatı ürünleri üzerine bir inceleme
The Research about folk literature products of Ilgin and its village
- Tez No: 189447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ALTUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Adıyla yaptığım bu derleme çalışmasında, Konya iline bağlı Ilgın ilçesiningeleneğe bağlı yapısını ortaya koyup değerlendirmeye çalıştım.Bu araştırmayı yapmaktaki temel amacım ,merkeze yakın bir ilçe olan ve hızlagelişen teknoloji karşısında geleneksel yapısını yitirmeye başlayan bu şirinbeldenin,bizim açımızdan önemli olan halk bilimi ürünlerini,tamamıyla yok olmanderleyip yazıya geçirmek ve bu kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmaktır.Çalışmamızda Ilgın'ın coğrafi yapısı , tarihi derleyebildiğim kadarıyla beşiktenmezara gelenekleri,inançları ve halk edebiyatı ürünleri yer almaktadır.Ilgın merkezlebirlikte iki belde ve ulaşabildiğimiz on altı köyün kültürel yapısını belirleyen buürünlerin derlemesini ,deryada damla mesabesinde de olsa milli kültürümüze katkısıolacağına inanıyorum.Hazırlayan:Nurseher KOÇER
Özet (Çeviri)
The research about folk literature products of Ilgın and its village, in this study ofmiscellany, I revealed the traditional structure of Ilgın, a city tied to Konya andevaluated this.This research mainly aims to collect and express (in writing) folk literatureproducts of a city which is near to center and about to lose its traditional structureagainst rising technology, before its disappearing; and also to translate this cultureinheritance to next generations.This study of miscellany consists of Ilgın?s geographic structure, traditions,religions and folk literature. I believe that miscellany providing the cultural structure ofIlgın with towns and its sixteen villages will assist in the national culture.Prepared by: Nurseher KOÇER