Bir tekstil işletmesinde üretim ve pazarlama planlaması (Türkmenbaşı Tekstil Kompleksinde bir örnek uygulama)
At Textile company production and marketing (at Turkmenbashy Textile Complex an application)
  1. Tez No: 189452
  2. Yazar: SEYITMURAT ODENIYAZOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZETBu tez çalışmasında Üretim ve Üretim Planlamasından ve PazarlamaPlanlamasından ayrı bahsedilmektedir. Küreselleşmenin etkisinin iyice hissedildiğişu dünyada tüm sektörlerde üretimin ve pazarlamanın önemi tartışılmayacakderecede artmıştır. Eskiden üretim, ilkçağlarda olduğu gibi ancak insanların kendiimkânları çerçevesinde ve yalnız kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceği kadar üretimgerçekleştirmekteydiler. Artık günümüzde üretim son nesil teknolojiler aracılığıylagerçekleştirilmektedir.Bu tez çalışmamda asıl üzerinde odaklanılan konu Üretim ve PazarlamaPlanlamalarıdır.Bu tez çalışması altı bölümden ibarettir:1.Üretim ve Üretim Yönetimi kavramları ve tarihçesi konuları ele alınmıştırve bundan başka da üretim stratejileri konularına da değinilmiştir.2. örnek uygulamamın asıl konusu olan Tekstil Kompleksinin ana üretim şekliolan Fason üretimin tanımına, kapsamına ve önemine değineceğiz3. Üretim Planlaması ve Üretim Kontrolü konularının tanımları ve amaçlarıkonuları ele alınmıştır4. pazarlama kavramından ve pazarlama planlamasından bahsedilecek ayrıcabu bölümde pazarlama ile Toplama Kalite Yönetiminin ilişkilerine de değineceğiz.5. Türkmenbaşı Tekstil Kompleksinin Tanıtımı ve Tarihçesi6. ISO 9000, 6 sigma ve WRAP uygulamaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, Production and Planning of Production and Marketing andPlanning of Marketing were discussed. The importance of production andmarketing in the all sectors through the world has increased because of effect ofglobalization. In the past, people produce only for their needs. However, nowproduction has been made by new technology and in large quantities. Because ofthat marketing has been important. These large quantities can be bought by newmarketing techniques. Companies need to make customers happy in this largemarket.In this study, we focused on Planning of Production and Marketing. This studyhas six chapters:1. Production and Management of production and history of these words werealso discussed.2. We showed the definition, including and importance of the Custommanufacturing.3. The definitions and aims of Planning of Production and Controlling ofProduction have been mentioned.4. We worked on marketing, planning of marketing and relations of marketingand Total Quality Control.5. Presentation and history of Turkmenbashy Textile Complex6. Importance of quality in production, quality targets, ISO 9000 standards inComplex, 6 sigma practices and WRAP practices are in this chapter.