Değişim mühendisliği ve uygulaması
Business process reengineering
  1. Tez No: 189453
  2. Yazar: ÇİĞDEM EDA YALNIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETKüreselleşme olgusu içerisinde yaşayan tüm işletmeler, tüm dünyada sürekli ola-rak bir değişimin varolduğunu kabul etmişlerdir. Bu bağlamda kendi içlerinde bu deği-şimi gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Böylece dış etkenlere ayak uydurarak başa-rılı olmaya ve rekabet ortamında ayakta kalmaya gayret göstermektedirler. İşletmelerbu amaçla çeşitli yöntemler uygulamaktadırlar. Bunlardan belki de en önemlisi DeğişimMühendisliği olgusudur.Değişim Mühendisliği olgusunun tanımından yola çıkılarak hazırlanmışolan bu çalışma içerisinde hem işletmelerin bu olguyu uygulama nedenleri anlatılırkenhem de bu çalışmayı hayata geçirmekle elde ettikleri sonuçlara değinilmektedir. Aynızamanda yapılan çalışmalar sırasında karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi verilmekte-dir. Bu sorunlarla nasıl baş edileceği konusu anlatılmakta ve bu uygulamayı haya-ta geçiren işletmelerden örnekler verilmektedir. Çalışma için seçilen model ile DeğişimMühendisliğinin uygulanması sırasında karşılaşılan sorunlar daha iyi gözlenmektedir.Bu model ile aynı zamanda İşletmelerde Değişim Mühendisliği uygulamasının nasılgerçekleştirildiği konusunda da bilgi verilmektedir.Bu çalışmada, Türkiye için yeni bir teknik olan değişim mühendisliğine aitkavramların netleştirilmesi ve ARÇELİK'in Sincan Bulaşık Makinasi İşletmesi'nde ya-pılan değişim mühendisliği uygulamasının incelenmesi amaçlanmıştırARÇELİK Sincan Bulaşık Makinası İşletmesi'nde uygulanan değişim mühen-disliği ile, tüm organizasyon seması temelden fonksiyonel, olarak yeniden yapılandı-rılmış ve üretimde müşteri memnuniyeti ön plana alınarak çarpıcı performans veüretim artışları meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAll businesses living in globalization phenomena have adopted that there iscontinuously change all over the world. In this context, they try to realize this changewithin their own fields. Thus, keeping in step with the external factors, they try to besuccessful and to have lasted in the competitive environment. For this purpose,businesses have applied various methods. The most important one of them is perhapsthe phenomena of business process reengineering.In this study prepared by moving from the description of the phenomena ofbusiness process reengineering, it has been both talked about implementing reasons ofthe businesses this phenomena and given information about the problems encountered.It has been reported the matter of how to cope with these problems and provided thesamples concerning with the businesses implementing this project. With the modelselected for this study, the problems encountered during implementing of businessprocess reengineering have been monitored in better way. With this model, it has beenalso given information about how the practice of business process reengineering wasrealized.In this study, it is aimed to make it clear the concepts pertaining to businessprocess reengineering, a new method for Turkey and to investigate the practice ofbusiness process reengineering performed in ARÇELIK Sincan Washing MachineBusiness.Through business process reengineering implemented in ARÇELIK SincanWashing Machine Business, all organizational scheme have been restructured from thebase functionally and giving priority to customer?s satisfaction during production,striking increase has occurred in production and performance.